Babiš pokračuje v útoku na Němečka: Být z hnutí ANO, ve vládě by skončil | E15.cz

Babiš pokračuje v útoku na Němečka: Být z hnutí ANO, ve vládě by skončil

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Resort zdravotnictví funguje špatně a pokud by byl jeho šéf z hnutí ANO, ve vládě by skončil, prohlásil v Bruselu vicepremiér, ministr financí a lídr hnutí Andrej Babiš. Svůj gradující spor s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) v pátek několikrát prostřednictvím sociálních sítí glosoval přímo z bruselského jednání ministrů financí Evropské unie a předpokládá, že o věci bude mluvit také s premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

„Myslím, že je to problém pana premiéra, jaké má ministry. Pokud by se choval takhle můj ministr, ministr našeho hnutí, tak bychom to řešili radikálně,“ prohlásil Babiš při odchodu z unijní ministerské schůzky. Se Sobotkou jsou prý kvůli situaci v kontaktu.

Roztržku v pátek odstartoval Němeček kritikou médií, která vlastní Babišova společnost Agrofert. Tvrdil, že o něm lžou a jejich záměrem je ho poškodit. Babiš pak Němečkovi přes internet doporučil nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu. Kritizoval ho také za nevýhodné nákupy v ostravské nemocnici, kterou Němeček vedl.

Pravicová opozice hovoří kvůli sporu o mimořádné schůzi Sněmovny. Uvažuje dokonce o hlasování o nedůvěře vládě. „Já většinou reaguju. Řekl jsem, co všichni vědí,“ komentoval dnes Babiš svůj postup, „když on říká, že nebude mlčet, tak já také nebudu mlčet“.

Němeček: Noviny lžou a berou si jako rukojmí pacienty

Němeček sám novinářům řekl, že nemůže mlčet, pokud noviny koaličního partnera lžou a berou si jako rukojmí pacienty. Reagoval tak na dnešní zprávu deníku Dnes a serveru iDnes.cz, která se týkala léčby kmenovými buňkami. Nechtěl spekulovat, zda je za tím útok hnutí ANO.

Babiš k tomu v Bruselu poznamenal, že podle něj se okolo kmenových buněk na ministerstvu „připravoval malý podvůdek“. Zopakoval tvrzení médií, že v Němeček byl ve vrcholném orgánu společnosti 4MEDi - Centrum buněčné terapie a diagnostiky. Jeho náměstek David Kotris je se společností podle Babiše spojen dodnes, a je tak v konfliktu zájmů. Podle obchodního rejstříku je Kotris členem představenstva firmy.

Střet zájmů?

Samotného Babiše, který vlastní holding Agrofert, kritizují ze střetu zájmů nevládní organizace i opozice. Způsob chování svého vládního kolegy je podle Babiše prý „všeobecně známý“ jak na ministerstvu samotném, tak například ve zdravotním výboru Poslanecké sněmovny. Vicepremiér poznamenal, že ve zdravotnictví nadále působí různí zástupci klientelistických skupin, které označil výrazem „šnajdroid“ s narážkou na někdejšího náměstka na ministerstvu za ODS Marka Šnajdra.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video