Babiš Zemanovi předloží navrhované ministry, mezi kandidáty bude i Poche | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Babiš Zemanovi předloží navrhované ministry, mezi kandidáty bude i Poche

Babiš Zemanovi předloží navrhované ministry, mezi kandidáty bude i Poche
Andrej Babiš a Jan Hamáček se sešli po vyhlášení výsledků referenda ČSSD v Průhonicích. (16.6.2018)
• 
ZDROJ: Blesk / Alexander Malachovský

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude v neděli informovat prezidenta Miloše Zemana o kandidátech ČSSD na ministry, patří mezi ně i europoslanec Miroslav Poche. Novinářům to po dnešní schůzce s Babišem řekl šéf ČSSD Jan Hamáček. Babiš dnes dříve uvedl, že Pocheho na ministra zahraničí s ohledem na výhrady Zemana a KSČM nenavrhne. Hamáček řekl, že dnes s Babišem neřešil, zda později Pocheho navrhne, protože nyní ještě nepřišel čas na ústavní kroky a prezident má dostat pouze informaci o kandidátech. Poche přitom neuvažuje, že by kandidaturu vzdal.

Až Babiš sdělí Zemanovi jména ministrů, měl by se podle Hamáčka vytvořit prostor pro jejich schůzky s hlavou státu. "Premiér bude zítra (v neděli) informovat prezidenta o situaci, jací jsou kandidáti do případné vlády, a to jak za ANO, tak za sociální demokracii," uvedl Hamáček po zhruba hodinovém jednání s Babišem v Průhonicích. Pětice ministrů za ČSSD na tomto seznamu je shodná s tou, kterou schválilo nedávno stranické vedení, tedy včetně Pocheho.

Hamáček s Babišem prý neřešil, zda Pocheho později navrhne. "Nejsme u ústavních kroků. Zítra má být prezident informován o kandidátech," uvedl šéf ČSSD. Nechtěl předjímat možnou situaci, kdy by Babiš europoslance sociální demokracie do čela diplomacie nenominoval. "Předpokládám, že zítra (v neděli) zazní informace o kandidátech a že bude prostor, aby se kandidáti s prezidentem sešli," vysvětlil. Z ČSSD dříve zaznívalo, že by osobní schůzka mohla Zemana přesvědčit ke změně názoru.

Babiš Pocheho na post ministra zahraničí nenavrhne

Babiš dnes dopoledne řekl, že odmítáním Pocheho chce předejít ústavní krizi, protože europoslance odmítají KSČM i prezident Zeman. Kabinet s Pochem kvůli jejich postoji nemá cenu navrhovat, míní Babiš. "Prezident by ji ostatně odmítl i jmenovat," uvedl na svém facebookovém účtu Babiš.

Někteří sociální demokraté argumentovali v posledních dnech textem ústavy, podle které prezident jmenuje premiéra "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády". Například místopředseda ČSSD Martin Netolický přišel s myšlenkou, aby Babiš navrhl Pocheho a v případě odmítavého postoje prezidenta podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu s tím, že hlava státu má povinnost návrhu premiéra vyhovět a ministry jmenovat.

Razantní odmítnutí
Prezident Zeman nikdy nejmenuje Pocheho ministrem zahraničí, uvedl jeho mluvčí na twitteru. Spor o Pocheho označil za nedůstojnou šarádu v režii ČSSD.
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!