Bátora bude radit Dobešovi minimálně do ledna | E15.cz

Bátora bude radit Dobešovi minimálně do ledna

Ladislav Bátora
Ladislav Bátora
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Úředník Ladislav Bátora pomohl na ministerstvu školství ušetřit 150 milionů korun, část peněz půjde učitelům církevních škol. Dnes to řekl ministr Josef Dobeš (VV) s tím, že si Bátoru ponechá jako svého poradce nejméně do ledna příštího roku. Bátora se prý také zasadil o snižování byrokracie, díky němu bude do konce roku zrušeno pět ústavů a propuštěno 167 úředníků.

Kontroverzní úředník, který minulý týden ohlásil odchod z ministerstva, se podle Dobeše dostal do pasti své loajality, když po vlně kritiky slíbil nevyjadřovat se k politickým otázkám.

„Každý se do něj mohl beztrestně obout, kopnout si do něj,“ uvedl Dobeš na adresu Bátory. Přitom prý pomohl 12 ústavů ministerstva snížit o čtyři, pátý, Ústav pro informace ve vzdělávání, skončí do konce tohoto roku. „Dneska nastavujeme mechanismus, aby deset kvalitních pracovníků zvládlo tuto práci, na které se podílelo zhruba 156 zaměstnanců této organizace,“ uvedl Dobeš k rušení dříve nepostradatelného ústavu školských statistik jako jeden z příkladů Bátorovy efektivity. Z celkového počtu 734 úředníků jich zůstane do prosince jen 567.

Slučováním ústavů se podle Dobeše podařilo ušetřit 150 milionů. Z toho 120 milionů půjde na podporu doktorandských studií na pražských vysokých školách, které nedosáhnou na dotace z EU. Zbylých 30 milionů korun pak půjde na navýšení platů učitelů v církevních školách. V křesťanských kruzích má Bátora příznivce, v rámci svých aktivit v konzervativní akci D.O.S.T. se zasazoval mimo jiné o omezení sexuální výchovy.

Bátora nedostane odměny

Bátora se minulý týden vzdal své funkce zástupce šéfa kabinetu ministra. Svůj krok zdůvodnil tím, že se chce veřejně angažovat, v čemž mu brání závazek zdržet se politických prohlášení, který mu po tlaku koaličních partnerů uložil Dobeš. „Já mám pochopení pro ten důvod, který řekl,“ dodal Dobeš. Bátora se podle něho nemohl bránit proti útokům na svou osobu. Upozornil také, že Bátorovi se někdo naboural na účet na sociální síti Facebook.

Bátoru si Dobeš přivedl do úřadu letos na jaře, proti působení někdejšího kandidáta Národní strany na ministerstvu se ihned zvedla vlna odporu. Protestovaly proti němu neziskové organizace, ozvali se i někteří politici. Kromě jeho napojení na ultrapravicovou scénu se jim nelíbily jeho aktivity v konzervativní iniciativě D.O.S.T. Když pak Bátora urazil na sociální síti Facebook předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, odmítali ministři této strany chodit na jednání vlády.

Dobeš dnes na dotaz novinářů uvedl, že Bátora nedostane žádné odměny, jeho plat se prý pohyboval v řádu 40 až 50 tisíc korun.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.