Besser zůstává místopředsedou STAN, prý nejednal nečestně | E15.cz

Besser zůstává místopředsedou STAN, prý nejednal nečestně

Jiří Besser
Jiří Besser
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odstupující ministr kultury Jiří Besser zůstává druhým místopředsedou hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Řekl to po dnešním jednání celostátního výboru STAN. Dodal, že kolegům předložil své vysvětlení kauzy s ručením za byt na Floridě i materiály, které jeho verzi podporují. Výbor pak přijal usnesení, že ačkoliv se Besser dopustil přestupku podle správního práva, nedopustil se korupčního nebo jiného nečestného jednání.

„Můj bod trval hodinu. Jsem rád, že jsem ten prostor dostal. Že jsem to kolegům mohl vysvětlit,“ podotkl Besser. Vedení STAN dnes už vybralo dva kandidáty, kteří by jej mohli v čele resortu nahradit. Jsou jimi poslankyně STAN Alena Hanáková a rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé. S oběma se ještě sejde předseda partnerské TOP 09 Karel Schwarzenberg, který pak s užším vedení STAN definitivně rozhodne.

Dosavadní ministr Besser minulý čtvrtek oznámil odchod z vlády v souvislosti s aférou kolem bytu na Floridě a svými kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem, který byl pravomocně odsouzen za korupci. Jeho rezignaci nese premiér Petr Nečas prezidentovi Václavu Klausovi na Pražský hrad v úterý odpoledne.

O křeslo ve vládě někdejší berounský starosta přišel kvůli případu s financováním floridského bytu odsouzeného podnikatele Hrácha. Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím Hrách koupil byt na Floridě. V majetkovém přiznání to ale ministr neuvedl. Své angažmá ve firmě vysvětloval tak, že chtěl pomoci dlouholetému příteli ručením.

Besser členům celostátního výboru umožnil nahlédnout do svých materiálů. „Viděli, že já jsem se na žádném financování nepodílel,“ řekl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video