Boj s daňovými úniky drhne už v zárodku | E15.cz

Boj s daňovými úniky drhne už v zárodku

benzin
benzin
• 
ZDROJ: Profimedia

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Měsíc a půl trvalo ministerstvům průmyslu a financí, aby připravila novelu zákona o pohonných hmotách, jež má zabránit daňovým únikům při obchodování s benzinem a naftou. Teď se hledají cesty, jak ji na poslední chvíli protlačit parlamentem.

Přitom obsah novely už začátkem listopadu představili ministři Martin Kuba (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09) s tím, že zvolí nejrychlejší cestu, jak novelu uvést v život. Text připraví jejich ministerstva a ve sněmovně ho prosadí skupina koaličních poslanců jako svůj návrh. Díky tomu měly nové přísnější podmínky pro obchodníky s pohonnými hmotami začít platit někdy na začátku příštího roku. Kubovo a Kalouskovo vystoupení tehdy budilo dojem, že předložení zákona poslancům potrvá jen pár dnů.

Ve skutečnosti daly průmysl s financemi text novely dohromady teprve včera v podvečer. Kubův úřad tvrdí, že návrh konzultoval s profesními svazy podnikatelů v petrolejářském průmyslu v rámci připomínkového řízení. Česká asociace petrolejářského průmyslu se vyjádřit mohla. Společenství čerpacích stanic ČR se ale k textu muselo dostat nestandardním způsobem. „Ministerstva zjevně neměla zájem s námi novelu konzultovat. Co se s našimi připomínkami stalo, nevíme,“ říká Ivan Indráček, šéf společenství.

Ministerstva tvrdí, že navzdory přípravě novely na poslední chvíli poslanci stihnou zákon do Vánoc projednat. Jenže za normálních okolností by projednání a schválení poslaneckého návrhu trvalo více než dva měsíce. Jediné, co je možné urychlit, je povinné vyjádření vlády k poslaneckému návrhu. „To by se teoreticky dalo stihnout rychle, pokud ostatní členové vlády budou akceptovat stanovisko ministrů průmyslu a financí, kteří odborně tento návrh zaštítili,“ říká Ladislav Minčič, náměstek ministra financí.

Tento týden se dá teoreticky zařídit i první čtení ve sněmovně, i když program poslanců je nabitý. S účinností zákona je podle ministerstva průmyslu možné počítat během prvního čtvrtletí příštího roku.

Kauce a přísnější registrace

Novela zákona o pohonných hmotách zavede nevratnou kauci 20 milionů korun, kterou budou muset obchodníci s benzinem a naftou složit při své registraci. Ta bude sloužit jako jistina pro pokrytí případných daňových úniků. Zároveň zákon zpřísňuje podmínky registrace obchodníků. Vlastníci těchto firem a odpovědné osoby nesmí mít dluhy vůči státu a nesměly být v minulosti trestány za majetkové trestné činy. Nově bude obchodování s pohonnými hmotami koncesovanou živností. To vše má omezit najímání takzvaných bílých koní, kteří kryjí podvody s benzinem a naftou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video