Budoucí ministr Ludvík dostal od Zemana úkol. Zákon pro hospice | E15.cz

Budoucí ministr Ludvík dostal od Zemana úkol. Zákon pro hospice

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Budoucí ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) se chce ve funkci zaměřit na to, aby zamezil růstu spoluúčasti pacientů. Řekl to po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Zeman si podle něj také přál, aby ve funkci urychlil přípravu zákona o hospicové péči, Ludvík mu v této věci vyhoví. Prezident Ludvíka jmenuje do funkce 30. listopadu.

Za prioritu považuje Ludvík zachování lékařské péče, která je dostupná pro všechny bez ohledu na jejich finanční situaci. „Přijdete k lékaři a máte jistotu, že ať jste docent nebo zedník, dostanete úplně stejnou péči. To musí zůstat,“ zdůraznil Ludvík. „Pod mým vedením bude ministerstvo zdravotnictvím ministerstvem pacientů. Musím zamezit tomu, aby plíživě vzrůstala ekonomická spoluúčast pacientů. První se musí vymést černá zákoutí, která tam jsou,“ řekl.

Zákon o hospicové péči je podle budoucího ministra jedna z norem, které velmi chybí. „Je to velmi rozumná norma, kterou budu tlačit,“ řekl. Vyjádřil přesvědčení, že se zákon podaří do voleb na podzim příštího roku schválit. „Máme 11 měsíců, budeme se snažit, ale myslím, že tohle je téma, které nebude konfliktní průřezově politickým spektrem,“ uvedl Ludvík.

Budoucí ministr také prohlásil, že musí projít protikuřácký zákon, jímž se nyní zabývá Sněmovna. „To je zákon proti kouření, kouření je zlozvyk. Je to klasifikovaná nemoc a ministerstvo zdravotnictví bojuje proti nemocem,“ uvedl.

Je také přesvědčen o tom, že převzetí úřadu po dosavadním ministru Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD) bude bezproblémové. „Nepředpokládám, že by naše komunikace jakkoli vázla,“ řekl Ludvík. Zatím nechtěl spekulovat o tom, jaké budou jeho vztahy s vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO), který Němečka v minulosti kritizoval. „My se uvidíme víceméně poprvé na vládě, tak se poznáme a uvidíme,“ řekl.

Ludvík také zopakoval, že po nástupu na ministerstvo opustí vedení motolské nemocnice. Pokud by ale po volbách v ministerské funkci nepokračoval, chtěl by se do Motola vrátit. O svém setrvání v pražském zastupitelstvu zatím není rozhodnutý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video