Češi darují most Středoafrické republice | E15.cz

Češi darují most Středoafrické republice

Stavba provizorního mostu (ilustrační foto)
Stavba provizorního mostu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Army.cz

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správa státních hmotných rezerv se chystá na unikátní logistickou operaci. Český stát pošle ze svých strategických rezerv most do Středoafrické republiky. Stane se tak na žádost Středoafričanů v rámci unijní mírové mise EUFOR RCA. „Je to poprvé, co Česko daruje do zahraničí těžké mostní provizorium,“ řekl deníku E15 předseda správy Pavel Švagr.

Na dopravě a sestavení čtyřiadvacet metrů dlouhého mostu se bude podílet hned několik zemí. Na místo určení jej z Pardubic přepraví velkým nákladním letounem německá armáda, jednotlivé díly pak poskládají ve Středoafrické republice italští ženisté.

Vojáci EUFOR mají ve Středoafrické republice zajistit klid po krutých potyčkách mezi křesťany a muslimy. Darování mostu musí ještě schválit vláda.

Správa hmotných rezerv má celkem sedm kilometrů provizorních mostů, které slouží převážně jako dočasná výpomoc po povodních; někdy v postižených obcích zůstávají měsíce i roky. Aktuálně pět mostů slouží ve Středočeském kraji.

Konstrukce mostů pocházejí z let 1955 až 1985. Podle Švagra by se proto mělo začít debatovat o pořízení nových lehčích mostů. Některé typy navíc ve skladech chybějí úplně, třeba provizorní přemostění železničních koridorů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video