Česká půjčka na záchranu eurozóny je podle šéfa ČNB absurdní | E15.cz

Česká půjčka na záchranu eurozóny je podle šéfa ČNB absurdní

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CNB

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekonomika v Česku sice letos příliš neporoste, ale krize podobné té v roce 2008 nehrozí. Řekl to guvernér České národní banky Miroslav Singer pro Hospodářské noviny. Česká půjčka Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na záchranu eurozóny je podle guvernéra absurdní.

„Nepřichází krize jako v roce 2008. Podnikatelé neočekávají propad výroby, většina z nich, tedy mimo stavebnictví, mluví zatím o tom, že minimálně v prvním pololetí očekávají růst výroby o pár procent. Půjde ale o rok nízkého nebo mírně záporného růstu ekonomiky,“ řekl Singer.

K půjčce zemí Evropské unie MMF guvernér řekl, že je „úplně absurdní“. „Evropa světu oznámí, kolik půjčila fondu a pak vyrazí do světa půjčit si eura - tedy svou vlastní měnu, nad kterou má kontrolu,“ uvedl. Přitom Evropská centrální banka nedávno pustila do ekonomiky dvojnásobek toho, co by dostal od všech evropských zemí MMF, dodal.

Kvalita půjčky je daná kvalitou toho, do čeho instituce investuje, řekl dále Singer. „Pokud by fond opravdu poskytl eurozóně půjčku v uvažovaných řádech, jde o velké peníze pro jedno provázané teritorium. V poměru k vlastnímu kapitálu něco takového fond ještě nezažil. Navíc v Evropě se mu příliš nedaří. Půjčil dvakrát Řecku, jednou Portugalsku a jednou Irsku a ukazuje se, že jeho program pomoci dobře funguje jen v Irsku,“ připomněl Singer.

Lídři Evropské unie se loni v prosinci na summitu v Bruselu dohodli, že měnovému fondu poskytnou na základě bilaterálních smluv půjčku až 200 miliard eur. Země Evropské unie se ale posléze na poskytnutí celého objemu nedohodly. Dodat peníze se zavázala zatím jen eurozóna, a to 150 miliard eur. Ostatní země unie svou pomoc zvažují. Česko se dosud nerozhodlo.

Premiér Petr Nečas dříve řekl, že se kloní k tomu, aby se Česko pomoci neúčastnilo. Prezident Václav Klaus půjčku odmítl. Podle ministra financí Miroslava Kalouska si naopak Česká republika nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc eurozóně. Jde prý o zahraničněpolitické, nikoliv rozpočtové rozhodnutí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video