Česko nejspíš nestihne povolit průjezd Nočních vlků | E15.cz

Česko nejspíš nestihne povolit průjezd Nočních vlků

Vladimir Putin při jízdě Nočních vlků
Vladimir Putin při jízdě Nočních vlků
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo zahraničních věcí odmítlo žádost Ruska o asistenci při průjezdu ruských motorkářů ze skupiny Noční vlci Českem. Motorkáři mají sami podat žádosti příslušným českým orgánům o povolení, vyřídit je včas ale bude obtížné. Noční vlci chtějí uspořádat jízdu z Moskvy přes Polsko, Slovensko, Česko a Rakousko do Berlína a připomenout tak vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem před 70 lety.

Česká diplomacie žádost o asistenci při průjezdu Nočních vlků, kteří mají blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi, obdržela v ruské nótě. Souhlas s chystanou akcí ale české ministerstvo zahraničních věcí neposkytlo, protože k tomu není oprávněno. Průjezd má podle ministerstva soukromý charakter, žádosti o povolení potřebná k pobytu a průjezdu přes Česko tak musejí ruští motorkáři podat sami. „Vzhledem k datu plánovaného průjezdu bude velice obtížné tyto žádosti, pokud budou podány, řádně vyřídit,“ uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo také oznámilo, že respektuje rozhodnutí Polska nepovolit vjezd ruských motorkářů na jeho území. „Polsko má například možnost díky vnější hranici schengenského prostoru do něj nepovolit vstup, pokud existují zásadní důvody ohrožení bezpečnosti,“ uvedla česká diplomacie. Plánovanou cestu Nočních vlků označili v zemích, kterými mají projíždět, různí političtí představitelé i aktivisté občanských sdružení za provokaci.

Průjezdem ruských motorkářů Českem by se měla v pondělí zabývat vláda. O zákaz průjezdu Nočních vlků usiluje iniciativa Open Doors, jejíž zástupci na úřad vlády donesli petici s 1170 podpisy. Prezident Miloš Zeman na cestě Nočních vlků nevidí nic špatného. Dělá se z toho hysterie, řekl při návštěvě Vatikánu.

Motorkáři zřejmě vyjedou

Šéf ruských motorkářů Alexandr Zaldostanov po polském rozhodnutí uvedl, že klub své příští kroky oznámí v sobotu. Zaldostanovův zástupce Felix Čerňachovskij nicméně prohlásil, že motorkáři v sobotu nastoupí na start v Moskvě, jak plánovali. Podle ruského rozhlasu ovšem neřekl, jakou cestou se do Berlína vydají.

Polsku se mohou ruští bikeři vyhnout jen těžko. Jediná alternativní pozemní trasa do Česka a na Slovensko, kde měla být po Polsku jejich další zastávka, vede přes západní Ukrajinu. Tam ale kvůli krizi v Donbasu panuje silně protiruská nálada.

Noční vlci se označují za nejstarší ruský bikerský klub, své aktivity datují od konce 80. let. V Rusku a některých dalších postsovětských zemích mají údajně kolem pěti tisíc členů. „Motocykl je pro nás symbolem svobody, náš emblém je symbolem paměti, věrnosti a cti,“ píší na svých webových stránkách. „Jsme motorkářský klub ruského ducha, klub vlastenců schopný sjednocovat Rusy a slovanské společenství cestou nezištného motorkářského bratrství,“ tvrdí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video