Česko-německé vztahy jsou nejlepší v historii, ujistil Sobotka | E15.cz

Česko-německé vztahy jsou nejlepší v historii, ujistil Sobotka

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko-německé vztahy jsou i přes migrační krizi nejlepší v novodobé historii, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl to na recepci u příležitosti nadcházejícího výročí znovusjednocení Německa na německém velvyslanectví v Praze. O ochlazení vzájemných vztahů v důsledku rozdílných názorů na migrační krizi mluví někteří diplomaté. Prezident Miloš Zeman ve zdravici vyjádřil přesvědčení, že obě země zůstanou partnery.

„Navzdory některým názorům, které jsme si v posledních dnech mohli přečíst v médiích, já osobně jsem opravdu přesvědčen, že česko-německé vztahy jsou dnes nejlepší v naší novodobé historii,“ konstatoval Sobotka. Není to podle něj samozřejmé a je společnou odpovědností obou zemí úroveň spolupráce udržet a rozvíjet.

„Samozřejmě, že budou i v budoucnu nastávat situace, kdy budeme mít na některé otázky odlišné názory,“ poznamenal také Sobotka. V takových chvílích je podle něj důležitá otevřená diskuse obou stran.

Rozdílné názory obou zemí se v poslední době nejvýrazněji projevují při diskusích o migrační krizi. Zatímco Německo je pro povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků, Česko hlasovalo proti nim. I v důsledku českého přístupu k uprchlíkům, podle některých diplomatů vzájemné vztahy ochladly.

Zeman ve zdravici, kterou přečetl šéf jeho zahraničního odboru Hynek Kmoníček, vyjádřil přání, aby obě země i přes rozdílné přístupy, které mohu mít k řešení složitých záležitostí, zůstaly přáteli a partnery se vším, co ke skutečnému partnerství patří. Zmínil mimo jiné komunikaci a společný respekt pro vzájemné názory.

Nejhorší za dvacet let

Hospodářské noviny s odkazem na diplomaty obou zemí napsaly, že vzájemné vztahy Česka a Německa jsou nejhorší za posledních 20 let. Uvedly také, že když se před unijní schůzkou ministrů vnitra minulý týden snažil Sobotka vysvětlit českou pozici kancléřce Angele Merkelové, neuspěl. Kancléřce se totiž prý ani nedovolal.

Úřad vlády to popřel. „Tato informace je nepravdivá a nepodložená. Žádný HN popisovaný a údajně neúspěšný pokus o telefonát předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou neproběhl,“ uvedl úřad.

**

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video