ČSSD: Šéf CzechInvestu se pokoušel zprivatizovat jeho činnost | E15.cz

ČSSD: Šéf CzechInvestu se pokoušel zprivatizovat jeho činnost

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální ředitel vládní agentury CzechInvest Miroslav Křížek se podle dnešní tiskové zprávy opoziční ČSSD snažil v tichosti zprivatizovat jednu z hlavních činností této státní instituce, která do Česka láká investory a na starost má také evropské dotace. CzechInvest obvinění odmítl, jeho mluvčí Štěpánka Filipová uvedla, že agentura postupovala hospodárně. Zamýšleným a později zrušeným krokem chtěl podle ní CzechInvest uspořit náklady.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) již minulý týden pověřil náměstka Martina Frélicha, aby průběh vypsání kritizované zakázky prověřil. „Výsledek šetření ministr očekává v řádu několika dnů,“ sdělila dnes ČTK mluvčí MPO Veronika Forejtová.

„Ředitel Křížek se pokusil outsourcingem vyvést správu, aktualizaci a zpracování nabídky průmyslových nemovitostí pro investory prostřednictvím databáze nemovitostí. Tuto činnost se pokusil převést 21. června na firmu Glafin bez toho, aby proběhlo řádné veřejné výběrové řízení,“ stojí ve zprávě, pod kterou jsou podepsáni stínový ministr průmyslu a obchodu ČSSD Petr Kajnar a stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek.

Mluvčí CzechInvestu večer v tiskovém prohlášení uvedla, že výběrové řízení bylo po právní stránce v pořádku a Glafin zvítězil mimo jiné kvůli nejnižší nabídnuté ceně. „Na základě negativní medializace se ale firma Glafin rozhodla od plnění veřejné zakázky odstoupit. V dopise, který CzechInvestu poslala, uvádí, že tento krok podniká ve snaze ochránit své klienty před uměle vyvolanou negativní publicitou,“ dodala.

A zadávací řízení nakonec podle ní zrušil i CzechInvest. „Po zvážení celé situace se zadavatel rozhodl zrušit celé zadávací řízení,“ napsala Filipiová. Agentura tak podle ní učinila v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, který umožňuje zadavateli zadávací řízení bez odkladu zrušit, pokud vybraný uchazeč odmítl uzavřít smlouvu.

Sociální demokraté dnes postup CzechInvestu kritizovali. Informace o tom, že bylo zahájeno veřejné výběrové řízení, podle ČSSD nebyla řádně a včas oznámena na internetových stránkách CzechInvestu. „Tam byla vložena tato informace až v červenci, tedy poté, co generální ředitel již rozhodl. Takové jednání vyvolává mnoho vážných podezření a je zcela nepřijatelné a neomluvitelné,“ uvedli stínoví ministři.

Sociální demokracie proto vyzvala ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu (ODS), aby zastavil všechny snahy o privatizaci CzechInvestu. „Je zároveň nanejvýš nutné, aby z nepřijatelného jednání vyvodil personální důsledky,“ míní ČSSD, podle které by ministr Kuba měl zároveň předložit novou koncepci fungování CzechInvestu.

Agentura CzechInvest, která spadá pod MPO, od roku 1993 zprostředkovala investice v celkové hodnotě 715 miliard korun, které vytvořily 228 tisíc pracovních míst.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.