ČSSD znovu navrhne odklad vykonatelnosti rozhodnutí k Altnerovi

Jan Hamáček

Jan Hamáček Zdroj: Blesk - Jakub Poláček

Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil odklad verdiktu, podle něhož má Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) zaplatit dědicům zemřelého právníka Zdeňka Altnera asi 338 milionů korun. Rozsudek bude po doručení nálezu účastníkům řízení znovu pravomocný a vykonatelný. ČSSD požádá o další odklad, řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Podle Hamáčka straně bezprostředně nehrozí exekuce, je prý zastavená do rozhodnutí o dovolání ČSSD. Advokát Altnerových Václav Veselý se naopak domnívá, že exekuce, původně zahájená už v roce 2016, nyní opět "automaticky naběhne". "Je věc exekutora, jak bude postupovat," řekl Veselý. Pokračování exekuce čekají i Altnerovi potomci Patrik a Veronika Altnerovi, kteří v řízení u ÚS figurovali jako stěžovatelé. Uvedli to v prohlášení zaslaném ČTK.

O odkladu vykonatelnosti rozhodl v roce 2016 Nejvyšší soud (NS) poté, co obdržel dovolání ČSSD proti verdiktu pražských soudů. Dovolání dosud nevyřešil.

Podle ústavního soudce Jana Filipa nyní NS buď může opět rozhodnout o odkladu, ovšem vzít v úvahu výtky ÚS a lépe vše zdůvodnit, nebo vynést definitivní verdikt o nároku vůči ČSSD. Filip připomněl, že dovolání bylo podáno před třemi lety, NS by tedy už měl mít představu, jak rozhodnout.

Původní odklad vykonatelnosti byl podle ÚS nedostatečně odůvodněný, nebyla specifikovaná závažná újma, která by případným výkonem rozhodnutí vznikla ČSSD. ÚS měl výhrady také k rozvrhu práce NS, konkrétně k mechanismu přidělení kauzy soudcům uvnitř jednoho z civilních senátů.

"Nelze dnes specifikovat, jak bude NS na nález reagovat, pokud přesně neví, co všechno ÚS našemu senátu vytýká," uvedl mluvčí NS Petr Tomíček.

Altnerovi uvedli, že ocenili, že se Ústavní soud postavil protiústavnímu postupu Nejvyššího soudu. "A stvrdil, že ČSSD nehradí třetí rok pravomocně přiznané pohledávky na základě takovéhoto neústavního postupu. Nešlo o žádné formality, jak se dnes snaží ČSSD tvrdit, ale o zásadní porušení základních zásad řízení o jejich dovolání," uvedli.

Pražský městský soud přiznal Altnerovi peníze za to, že ČSSD od roku 1997 zastupoval ve sporu o pražský Lidový dům. Podle rozsudku mu strana měla zaplatit 18,5 milionu korun, hlavní část celkové nárokované sumy pak tvořila smluvní pokuta, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů.

V listopadu 2016 právník Altner zemřel a Nejvyšší i Ústavní soud musely čekat na vyjasnění okruhu dědiců.

V období mezi rozsudkem odvolacího Městského soudu v Praze a odkladem vykonatelnosti, o kterém rozhodl NS, byl verdikt pravomocný a vykonatelný. ČSSD přesto odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už by peníze nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili.

Hamáček dnes zdůraznil, že ČSSD má potřebné peníze zajištěné a v případě nutnosti je připravena je uhradit. Vedlo by to k úsporným opatřením, ale ČSSD je i vzhledem ke svému nemovitému majetku připravena situaci zvládnout, dodal.