Čuba zjistil, že se nemůže vzdát senátorského platu. Tak ho rozdá

František Čuba (SPO) v Senátu krátce po svém zvolení na podzim roku 2014.

František Čuba (SPO) v Senátu krátce po svém zvolení na podzim roku 2014. Zdroj: ČTK

František Čuba
Autor slušovického zázraku František Čuba je po operaci. V Senátu nebyl už půl roku.
František Čuba
4
Fotogalerie

Dlouhodobě absentující senátor Strany práv občanů (SPO) František Čuba bude svůj plat a náhrady výdajů posílat nadačnímu fondu či sdružení na podporu studentů nebo talentů.

Podrobnosti, kdo peníze nakonec dostane, budou podle Veleby oznámeny do konce června.

Čuba do Senátu už deset měsíců nedochází, důvodem je jeho zdravotní stav. Přesto nemocenskou nenastoupil a pobírá plat a náhrady ve výši zhruba 122 tisíc korun měsíčně, což se stalo terčem kritiky i v rámci horní komory.

Minulý týden se Čuba rozhodl svého platu vzdát, to však zákon neumožňuje. Plat člena Parlamentu je podle právní analýzy Kanceláře Senátu nárokovou složkou, kterou nelze odmítnout nebo vracet.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) postup SPO včetně příslibu, že Čuba bude mandát senátora vykonávat ze své zlínské kanceláře, označil za trapné divadlo. „Měl by to řešit férově. Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky tak jako všichni občané, kteří z důvodu nemoci nemohou do práce,“ prohlásil. Připustil, že by Čuba svůj příjem ze Senátu mohl věnovat na humanitární účely. „Nebylo by to už ale úplně košer,“ dodal.

Jednaosmdesátiletý senátor a někdejší předseda JZD Slušovice v horní komoře chyběl od loňského 24. srpna. Pokud by se mandátu vzdal, zanikl by Velebův senátorský klub, který má nejmenší možný počet pěti členů. Na Zlínsku by se pak musely konat doplňovací senátní volby.