CVVM: Se svým životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů | E15.cz

CVVM: Se svým životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Karl Davison via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Se svým životem jsou spokojeny téměř dvě třetiny Čechů. Spokojenost roste s vyšším příjmem a s vyšším počtem členů domácnosti. Větší je i u manželů a partnerů proti lidem, kteří žijí sami. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Proti loňsku míra spokojenosti mírně klesla, uvedlo CVVM.

Spokojenost se životem vyjádřilo 62 procent účastníků průzkumu, nespokojeno bylo 15 procent. Neutrální odpověď „ani spokojen, ani nespokojen“ uvedlo 23 procent lidí.

Spokojenost výrazně roste s výší příjmů a se stupněm vzdělání, naopak klesá s rostoucím věkem. Podle CVVM jsou se životem více spokojeni například lidé sezdaní nebo žijící s partnerem, lidé v čtyřčlenných domácnostem, či ti, kteří mají dvě nezaopatřené děti. Dotázaní, kteří žijí sami, byli spokojeni méně.

CVVM spokojenost ČechůAutor: CVVM

Ve srovnání s loňským červnem spokojenost klesla o tři procentní body. Podobnou úroveň měla v posledních letech. Nejčastěji se podíl spokojených pohyboval od roku 2003 zhruba mezi 50 až 60 procenty. Podle pracovníků CVVM se objevil propad v letech 2011 a 2012, třeba v červnu 2012 činil podíl spokojených Čechů 55 procent a podíl nespokojených 20 procent.

CVVM provádělo průzkum od 8. do 15. června. Zúčastnilo se ho 1022 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video