Další bod pro Dalíka. Slovenský lobbista Výboh zpochybnil úplatky | E15.cz

Další bod pro Dalíka. Slovenský lobbista Výboh zpochybnil úplatky

Další bod pro Dalíka. Slovenský lobbista Výboh zpochybnil úplatky
Miroslav Výboh
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Slovenský zbrojní lobbista Miroslav Výboh se u pražského městského soudu zastal lobbisty Marka Dalíka, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Podle Výboha žádost nebo nabídka úplatku nepadla ani ze strany Dalíka ani zbrojařů. Uvedl to při výpovědi před soudem.

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur, tedy půl miliardy korun za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá.

Dalík se podle Výboha na neformální schůzce zapojoval do hovoru minimálně. „Nedokážu si to představit,“ uvedl Výboh k otázce údajné žádosti o úplatek, o níž se prý dozvěděl z médií. Podle něj schůzka v Praze navazovala na předcházející setkání v Brně.

Kdo je Miroslav Výboh
- řídil firmu Willing, která obchoduje se zbraněmi a vojenským materiálem
- Willing obchodoval zejména se státem
- Willing opravoval kontroverzní stíhačky slovenské armády MiG-29
- Výboh byl členem Ficovy delegace v Libyi ještě před pádem Muammara Kaddáfího
- vloni se Výboh stal konzulem Monaka.

Výboh se obou setkání účastnil, protože zastupoval některé subdodavatele pro výrobu obrněných aut. Šlo třeba o izraelskou zbrojovku Rafael, která do pandurů dodávala střelecké věže. Obě schůzky podle něj v celém kontraktu hrály marginální roli, protože začal vznikat v roce 2002 a vyjednával se deset let. „Byla to absolutně nekonkrétní schůzka,“ tvrdil Výboh.

„Byla to sonda, kam až mohli zajít, pokud by pandury nedodali,“ popsal Výboh pravděpodobný účel schůzek, který si prý uvědomil až s odstupem času, kdy se v zakázce začaly objevovat problémy. Česko nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat jen 107.

Přítel Fica

Lobbista před soudem také uvedl, že je slovenského premiéra Roberta Fica, s kterým se prý zná ještě z doby, kdy nebyl v politice. Dalíka znal ze schůzek, na nichž se jako Ficův poradce setkával s bývalým českým premiérem Mirkem Topolánkem, jehož poradcem byl zase Dalík. Výboh působí jako slovenský honorární konzul v Monaku a svoji firmu, která se zabývala obchody ve zbrojním průmyslu, prodal. Nyní se prý věnuje například developerským projektům. Kvůli pandurům vystupuje jako svědek v rakouské větvi této kauzy.

Někdejšímu poradci bývalého premiéra Topolánka hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V lepším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.

Vývoj kauzy Pandur
25. ledna 2006 Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že transportéry koupí od firmy Steyr za 23,6 miliardy korun. Proti tomuto kroku protestovala Patria a Iveco Fiat.
9. června 2006 Končící ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) podepsal se Steyrem smlouvu o nákupu transportérů
7. listopadu 2007 Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva potvrdil informace tisku, že transportéry nevyhověly testům. MO uvedlo, že zváží odstoupení od smlouvy.
7. prosince 2007 Vláda Mirka Topolánka (ODS) rozhodla, že vypoví smlouvu se Steyrem; zveřejnila to 11. prosince. Den poté Topolánek řekl, že armáda potřebuje transportéry, ale že jich nemusí být 199.
13. prosince 2007 Představitelé MO jednali se zástupci rakouské firmy Steyr, do konce roku se konaly i další schůzky.
8. ledna 2008 Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) oznámila, že ČR trvá na odstoupení od smlouvy o nákupu pandurů.
5. března 2008 Parkanová řekla, že armáda zřejmě nakoupí 107 transportérů Pandur; podmínkou jsou úspěšné zkoušky.
2. dubna 2008 Topolánkova vláda schválila návrh memoranda o testování pandurů. Pokud projdou, vojsko připraví nákup 107 obrněnců. V září MO oznámilo, že transportéry prošly.
2. března 2009 Topolánkova vláda schválila koupi pandurů.
13. března 2009 Náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun.
30. září 2009 Česká armáda převzala prvních 17 pandurů; poslední transportér armáda získá v roce 2013.
17. února 2010 Deník Dnes uvedl, že zakázce na pandury předcházela smlouva o lobbingu u politiků. Zveřejnila rozhovory s bývalými manažery Steyru, kteří hovořili o provizích pro politické strany.
19. února 2010 Rakouská protikorupční prokuratura začala prošetřovat kauzu údajné korupce při prodeji pandurů.
23. února 2010 Tehdejší policejní prezident Oldřich Martinů rozhodl o zřízení vyšetřovacího týmu k pandurům. Koncem března řekl, že nevyplynulo nic, co by policii opravňovalo k zahájení trestního řízení.
14. července 2010 Policie začala vyšetřovat nákup pandurů, případem se zabýval společný tým českých a rakouských policistů.
10. září 2010 Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a šéf rakouského protikorupčního zastupitelství Walter Geyer podepsali dohodu o vzniku společného týmu policistů a státních zástupců.
Září 2010 Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) se dostal do sporu s šéfem resortu financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který poukázal na údajné Vondrovo lobbování při nákupu pandurů. Také bývalý premiér Topolánek (ODS) řekl, že to byl Vondra, který tlačil na uzavření nové smlouvy na nákup pandurů. Vondra to odmítl.
10. května 2011 Server Novinky.cz napsal, že bývalý zaměstnanec firmy Steyr v březnu 2011 vypověděl, že Marek Dalík, tehdejší Topolánkův blízký spolupracovník, v listopadu 2007 požadoval 18 milionů eur (asi půl miliardy korun) za to, že česká vláda bude pokračovat v nákupu pandurů. Dalík to označil za „úplný nesmysl.
8. června 2011 Policie začala vyšetřovat pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka. Detektivové byli podle týdeníku Respekt přesvědčeni, že informace mohla uniknout pouze z úřadu, kterému tehdy šéfoval Vlastimil Rampula. Policie letos v lednu rozhodla, že za únik informací nebude nikdo potrestán.
9. července 2011 Deník Dnes uvedl, že česká armáda nakoupila pandury čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž se výrazně lišily výbavou.
10. února 2012 Deník Dnes uvedl, že kauzu nákupu pandurů bude zkoumat nový tým vyšetřovatelů. Bývalý tým se rozpadl, když část lidí odešla a část byla vyměněna kvůli podezření z úniku informací.
8. října 2012 Policie v souvislosti s údajnými úplatky v kauze nákupu pandurů zadržela lobbistu Dalíka

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!