Daně zvýšíme jenom u tabáku, slibuje Babiš před jednáním o rozpočtu | e15.cz

Daně zvýšíme jenom u tabáku, slibuje Babiš před jednáním o rozpočtu

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně
Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna se dnes začala v prvním čtení zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Uvedl to ministr financí Andrej Babiš a mimo jiné zdůraznil, že s výjimkou zvyšování spotřební daně z cigaret a tabáku vláda neplánuje zvyšování daňové zátěže. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zmínil ještě růst zdanění hazardu. Poslanci dnes mají schvalovat základní ukazatele rozpočtu, včetně navrhovaného schodku 70 miliard korun.

Návrh na postupné zvyšování daní u cigaret a tabákových výrobků v příštích třech letech schválila Sněmovna, nyní ho musí posoudit Senát. Státu by to mělo v příštím roce přinést navíc 3,3 miliardy korun. „Je to rozpočet, který podporuje růst naší ekonomiky,“ řekl Babiš. Rozpočet označil za proticyklický a za odpovědný vůči příštím generacím. Podle něj „odšpuntovává“ ekonomiku a podporuje spotřebu.

Podobně mluvil i Sobotka, který upozornil na to, že za nynějším hospodářským růstem je hlavně dočerpávání peněz z evropských fondů, příští rok už takto silný impuls nebude. „Proto je důležité, aby rozpočet měl prorůstový charakter,“ uvedl premiér.

Vláda podle něho letos očekává deficit 1,9 procenta hrubého domácího produktu, příští rok by měl klesnout na 1,2 procenta. „Nepochybně budeme patřit k lepší polovině Evropské unie,“ řekl Sobotka. Mluvil taky o snižování podílu veřejného dluhu na hrubém domácím produktu zhruba ze 44 procent na 40 procent. „Skutečně konsolidujeme veřejné rozpočty,“ podotkl Sobotka a zároveň zdůraznil, že vláda přitom nedělá žádné drastické škrty.

Rozpočet má přinést stabilitu

Před poslanci premiér zopakoval rozpočtové priority, mezi něž řadí podporu investic, spolufinancování evropských fondů, sociální záležitosti a bezpečnost. „Rozpočet přinese České republice stabilitu,“ dodal Sobotka. Babiš mluvil o taky o tom, jak na rozpočet dopadnou různé změny zákonů.

Nový institut kontrolního hlášení u plátců daně z přidané hodnoty by měl přinést do rozpočtu navíc 6,3 miliardy korun, naopak snížení DPH v restauracích v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb ubere rozpočtu 400 milionů korun. Pro příští rok počítá vláda s růstem ekonomiky o 2,5 procenta. Růst by podle Babiše měla táhnout domácí poptávka. Na letošním růstu ekonomiky se podle něj podílel hlavně propad cen ropy na polovinu a větší čerpání evropských peněz.

Na daních a poplatcích chce stát vybrat proti letošku o 44,6 miliardy korun navíc, počítá tak s příjmem 619,7 miliardy korun. Výdaje na důchody mají meziročně vzrůst o 5,9 miliardy na 400,7 miliardy korun. Podpora obnovitelných zdrojů si v příštím roce vyžádá 20,4 miliardy korun, na platy ústavních činitelů má jít 4,5 miliardy korun. Celkové výdaje budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun. Schodek má proti letošnímu klesnout o 30 miliard na 70 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery