Do prázdnin stávka nebude, proběhnou jen blokády úřadů

Jaroslav Zavadil na víkendové demonstraci odborů

Jaroslav Zavadil na víkendové demonstraci odborů Zdroj: CTK/Roman Vondrous

Sněm Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) rozhodl, že plánovaná stávka se neuskuteční do konce června. Pokud ji tedy odboráři uspořádají, bude to zřejmě až po prázdninách. Odborový předák Jaroslav Zavadil nevyloučil, že v září nebo v říjnu.

Na příští týdny odboráři připravili blokády pěti ministerstev zodpovědných za přípravu nepopulárních reforem. První protestní pochod centrem hlavního města proběhl dnes.

Cyklus blokád zahájí akce u ministerstva školství a ministerstva kultury 29. května. Další bude u ministerstva zdravotnictví 4. června, o tři dny později u ministerstva financí. Kdy se sejdou kritici vládních reforem u ministerstva práce a sociálních věcí, odbory zatím neurčily.

Na menší protest vyrazili odboráři hned po skončení dnešního sněmu. Od domu odborů jich jde k sídlu kabinetu spolu s aktivisty z platformy Stop vládě několik set. Podle webu odborové centrály má sněm „právo mimo jiné vyhlásit generální stávku“. Slovnímu spojení generální stávka se ale odboráři vyhýbají, dosud mluvili o celostátním stávkovém protestu.

Vedení odborů předložilo vládě před deseti dny na předsednictvu tripartity čtyři požadavky - odklad důchodové reformy, zastavení příprav chystaného zákona o stávce, vyjasnění čerpání peněz z EU i prorůstových opatření. Jejich splněním podmiňují předáci svou účast na dalších jednáních se zástupci kabinetu a zaměstnavatelů. Na odpověď premiéra počkají do 4. června.

Vedle blokád ministerstev čekají Prahu i další protesty. Ve středu 30. května se v Praze na Palachově náměstí uskuteční demonstrace důchodců proti chystanému omezení růstu penzí. Akci pořádá rada seniorů spolu s radou postižených.