Dohnal zůstává v aktivní službě, Pelikán vyhověl rozkladu | e15.cz

Dohnal zůstává v aktivní službě, Pelikán vyhověl rozkladu

Odvolaný šéf Vězeňské služby Petr Dohnal
Odvolaný šéf Vězeňské služby Petr Dohnal
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) vyhověl rozkladu odvolaného šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, který napadl rozhodnutí ohledně svého přeřazení do záloh. Pelikán se podřídil názoru rozkladové komise. Služební poměr Dohnala tak trvá a situace se podle ministra dostala zpátky do stavu, se kterým zákon nepočítá. Zda by rozhodnutí mohlo mít vliv na případnou Dohnalovu kandidaturu na post šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), není podle ministra jasné.

Dohnala odvolala z funkce bývalá ministryně Helena Válková (ANO) počátkem dubna 2014. Zdůvodnila to ztrátou důvěry a údajnými problémy v hospodaření bezpečnostního sboru. Ministerstvo pak letos v červnu poslalo odvolaného ředitele do zálohy. Podle Dohnala tím porušilo zákon, když mu nenabídlo jiné místo.

„Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů s touto situací vůbec nepočítá. Neříká, co se má s tím člověkem stát. Rozhodli jsme se proto postupovat podle nejbližšího ustanovení, které se týká toho, když někdo skončí ve funkci. Pan Dohnal ale v rozkladu argumentoval tím, že jsme použili analogii v jeho neprospěch,“ popsal původní rozhodnutí ministerstva Pelikán.

Sestavil proto komisi z odborníků na danou problematiku a ti dospěli k závěru, že má Dohnal pravdu. „Podřídil jsem se jejich názoru, protože to jsou lidi, kterým věřím,“ vysvětlil ministr.

Verdikt jasno nepřináší

Rozhodnutí však podle něj neznamená prakticky nic, a to proto, že Dohnal sice nyní není v zálohách, ale opět se ocitl v zákonem nepředvídané situaci. „Dále jsme v mlze,“ poznamenal Pelikán.

„Rozhodnutí o zařazení do záloh bylo vážným porušením zákona, proto si cením toho, že ministr Pelikán toto rozhodnutí jako nezákonné zrušil. Mrzí mě však, že již více než rok jsou vůči mé osobě opakovaně vydávána různá nezákonná rozhodnutí, proti kterým se musím bránit,“ napsal Dohnal. Otázku, zda může mít úspěšný rozklad nějaký vliv při jeho rozhodování, zda se bude ucházet o uvolněné místo šéfa GIBS, ponechal bez odpovědi.

Tiskový odbor ministerstva doplnil, že služební poměr generála Dohnala na základě ministrova rozhodnutí neskončil a „o dalším řešení otázky jeho služebního poměru je oprávněn rozhodovat generální ředitel Vězeňské služby“, tedy Dohnalův nástupce Pavel Ondrášek. Ten také musí dořešit otázku rozdílu vzniklého zkrácením služebního příjmu za dobu zařazení do zálohy. Ministr Dohnalovi přiznal 2000 korun jako náhradu nákladů řízení.

Dva ředitelé?

Proti svému odvolání z funkce generálního ředitele Vězeňské služby podal Dohnal letos v září správní žalobu, která směřuje jak proti ministerstvu spravedlnosti, tak proti Pelikánovi jako šéfovi resortu. Tvrdí, že rozhodnutí bylo nezákonné, a požádal pražský městský soud o přednostní projednání věci. Soud zatím datum jednání nestanovil. Pokud by Dohnal s žalobou uspěl, měla by Vězeňská služba dva šéfy - podobně jako před časem policejní sbor.

O volnou pozici ředitele GIBS se budou moci jako první ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v 11. platové třídě. Do této kategorie spadají čelní představitelé policie, hasičského sboru, celní správy, Vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace či samotné GIBS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video