Důvěra v českou ekonomiku v srpnu po předchozím poklesu rostla | E15.cz

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu po předchozím poklesu rostla

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celková důvěra v domácí ekonomiku se v srpnu zvýšila, souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně stoupl o 1,4 bodu na minus dva body. Oznámil to dnes Český statistický úřad. V červenci důvěra v českou ekonomiku mírně klesla.

„Není to sice zatím žádné terno, ale minimálně se dá říct, že důvěra v ekonomice je nejvyšší od loňského června. Nejnovější údaje naznačují, že sice recese technicky skončila, ale na viditelnější a stabilnější růst to zatím rozhodně nevypadá,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Celkový indikátor důvěry podnikatelů meziměsíčně vzrostl. Ve vybraných odvětvích služeb se důvěra zvýšila, v obchodě se zvýšila mírně; v průmyslu se nezměnila a ve stavebnictví se snížila. Důvěra spotřebitelů meziměsíčně také vzrostla.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v srpnu meziměsíčně zvýšil a v meziročním srovnání je stále vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v srpnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se oproti minulému měsíci snížily také. Obavy z jejich vlastní finanční situace se oproti červenci téměř nezměnily. Respondenti se obávají růstu cen. V porovnání s červencem se úmysl spořit mírně snížil, stejně tak i úmysl pořizovat předměty dlouhodobé spotřeby.

Meziročně jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší. Indikátor důvěry podnikatelů je naopak nižší.

Kolik dluží mladí Češi? Průměrně 28 700 korun

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.