Exministr Fischerovy vlády Juraj Chmiel půjde před soud | E15.cz

Exministr Fischerovy vlády Juraj Chmiel půjde před soud

Juraj Chmiel
Juraj Chmiel
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Bývalý ministr úřednické vlády Jana Fischera a někdejší velvyslanec Česka v Austrálii Juraj Chmiel stane před soudem. Podle policistů se u jednoho projektu ministerstva zahraničí vyhnul výběrovému řízení tím, že ho rozdělil na pět menších, čímž porušil zákon. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 ho kvůli tomu nyní zažalovalo. Muž ale obvinění odmítá.

Detektivové exministra vlády podezírají také z toho, že prý nechal u třech předem vybraných firem vypracovat studie, které však nesouvisely se zadáním schváleného projektu. Viní jej proto ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Za to mu hrozí až desetileté vězení. Podle šéfky Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Šárky Pokorné žalobci právní kvalifikaci nijak neměnili.

První obvinění se týká projektu ministerstva zahraničních věcí na informační kampaně v Tichomoří za necelé dva miliony korun. Bývalý velvyslanec jej podle detektivů rozdělil na pět dílčích částí, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách a další předpisy. Údajně tak činil proto, aby nemuselo být vypsáno výběrové řízení a aby rozhodnutí o vybrání jedné z firem nemusel předložit koordinátorovi ke schválení.

V roce 2008 pak údajně zadal třem předem zvoleným firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale nesouvisely se zadáním schváleného projektu. Navíc prý žádným způsobem nepropagovaly české společnosti v zahraničí, jak měly. Firmy za ně přitom dostaly téměř 1,5 milionu korun.

Chmiel působil v úřednické vládě jako ministr pro evropské záležitosti. Vystoupil kvůli tomu z ODS, kam se později vrátil. Ještě před zahájením stíhání, prý z osobních důvodů, požádal o pozastavení svého členství ve straně. Původně začal pracovat také v týmu, který se stará o Fischerovu prezidentskou kampaň. Kvůli obvinění však spolupráci až do vyřešení případu po dohodě Fischerem přerušili.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.