Exministr Řebíček koupil fotbalovou Slavii a je jejím prezidentem | E15.cz

Exministr Řebíček koupil fotbalovou Slavii a je jejím prezidentem

Aleš Řebíček
Aleš Řebíček
• 
ZDROJ: CTK

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neprůhledné vlastnické šachy ve fotbalové Slavii Praha jsou dohrány - majoritním vlastníkem klubu se stal Aleš Řebíček. Bývalý ministr dopravy, který také obsadil post prezidenta klubu, odkoupil od dosavadního většinového majitele, investiční skupiny Natland Group, celý 70procentní podíl, který společnost v klubu měla. Řebíček nyní drží ve Slavii prostřednictvím účelové společnosti Viscontia 98 procent akcií, zbylá dvě procenta patří drobným akcionářům. Natland Slavii opouští.

Do nově vytvořené prezidentské funkce Řebíčka dnes dopoledne jmenovalo představenstvo pražského celku.

„Být prezidentem Slavie je pro mne velká čest. Jsem připraven pracovat na tom, aby Slavia získala zpět své ztracené pozice a začala znovu vítězit. Věřím, že společně s jejími věrnými fanoušky ji dokážeme vrátit tam, kde si tak slavný klub zaslouží být,“ uvedl bývalý ministr dopravy.

„Natland Group prodal celý svůj podíl ve Slavii. 98 procent akcií vlastní Aleš Řebíček, zbývající dvě procenta minoritní akcionáři,“ uvedl v úterý mluvčí Natlandu Lukáš Tomis. Cena transakce není známá, další podrobnosti zatím mluvčí Natlandu nechtěl sdělit.

„Slavia potvrzuje, že 3. srpna 2011 došlo ke změně v akcionářské struktuře společnosti. Vlastníkem se stal Aleš Řebíček, který odkoupil podíl společnosti Natland Group ve společnosti Viscontia. Další informace klub oznámí po čtvrtečním jednání představenstva,“ stojí v prohlášení.

O tom, že Řebíček koupí od Natlandu Slavii, se spekulovalo již delší dobu. Exministr dopravy vstoupil do klubu v průběhu jarní sezony, kdy prostřednictvím bývalého šéfa klubu Tomáše Rosena odkoupil 33 procent akcií pražského celku. Od počátku se netajil tím, že chce ve Slavii majoritu.

Většinový podíl se pokusil získat už v květnu, ale tehdy v jednáních s někdejším majoritním akcionářem klubu Antonínem Francem uspěl Natland, který získal přibližně 51 procent cenných papírů. Zbylých 16 procent akcií držel bývalý vlastník Slavie britská společnost ENIC.

A jak to je se Slavií ve skutečnosti? Přečtěte si, jak to vidí Šašek:

Řebíček a Natland se ujali zadluženého klubu a pomohli mu dodatečně získat profesionální licenci pro příští ligovou sezonu. Zaplatili dluhy vůči hráčům, realizačnímu týmu, zaměstnancům klubu i dalším subjektům. V polovině června uhradili největší pohledávku ve výši asi 100 milionů korun vůči firmě ENIC a odkoupili všechny její akcie.

Oba akcionáři se poté dohodli, že své akcie konsolidují do účelové společnosti Viscontia a jejím prostřednictvím budou klub držet společně. Natland měl ve Slavii sedmdesátiprocentní podíl, Řebíček zhruba třicetiprocentní. Nyní však Natland svůj podíl prodal.

Řebíček o sobě říká, že je od mládí velkým slávistou. Bývalý vysoce postavený politik, který byl v letech 2006 až 2009 ministrem dopravy ve vládách Mirka Topolánka, má ovšem také kontroverzní minulost. Čelil například podezření, že během své politické kariéry „přihrával“ miliardové státní zakázky ze svého resortu firmě Viamont, jejímž spolumajitelem předtím byl. Nic se mu ale neprokázalo. Podle policejního spisu Olej měl také předtím, než vstoupil do vrcholné politiky, kontakt s uprchlým odsouzeným podnikatelem Tomášem Pitrem.

Řebíček nově do vedení Slavie prosadil svého bratra Adama, který byl před dvěma týdny valnou hromadou zvolen do představenstva klubu. I ten má kontroverzní pověst. Někdejší policista byl spolu s jeho dvěma bývalými teplickými kolegy souzen kvůli údajnému braní úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele, okresní soud v Teplicích je ale v červnu 2010 zprostil obžaloby. Krajský soud ale nedávno rozsudek teplického soudu zrušil, případ tak bude muset být znovu projednán.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.