Exšéf ÚSTR Herman vstupuje do KDU-ČSL, zřejmě chce kandidovat ve volbách | E15.cz

Exšéf ÚSTR Herman vstupuje do KDU-ČSL, zřejmě chce kandidovat ve volbách

Odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman
Odvolaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odvolaný šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman vstupuje do aktivní politiky, stává se členem KDU-ČSL. Členství ve straně dnes potvrdila mluvčí KDU-ČSL Alexandra Alvarová. Herman zřejmě bude kandidovat i ve volbách. Odvolání Hermana z čela ÚSTR vyvolalo bouři a odhalilo spor hlavně mezi ODS a ČSSD o směřování ústavu.

Herman řekl, že křesťanskodemokratické principy jsou mu nejbližší a že s KDU-ČSL spolupracuje dlouhodobě. V jakých volbách by mohl kandidovat, je podle něj předčasné říkat. „Na podzim by mohlo být jasněji,“ dodal Herman. Podle informací ČTK by měl být jedničkou na jihočeské kandidátce do sněmovních voleb. V Hermanově případě půjde o první stranické angažmá.

Vystudovanému teologovi Hermanovi je blízká katolická církev, bývalý kněz v minulosti pracoval jako mluvčí České biskupské konference.

V poslední době se dostal do popředí mediálního zájmu poté, co ho odvolala z funkce rada ÚSTR, zvolená levicovým Senátem, a nahradila ho Pavlou Foglovou. Kritici Hermanova odvolání se obávají o budoucnost ústavu a nařkli sociální demokracii i radu z úsilí o jeho destabilizaci a pokus ovládnout před budoucí vládou s KSČM archiv komunistických bezpečnostních složek. Sociální demokracie toto tvrzení ostře odmítá, naopak obvinila z politizace celé věci právě ODS.

Herman čelí trestnímu oznámení podaném radou ÚSTR kvůli údajnému špatnému hospodaření. Zvažuje to také nová ředitelka Foglová, podle níž Herman v lednu rozdal odměny za letošní rok v celkové výši 903.000 korun a zvýšil platy několika zaměstnancům jen krátce předtím, než jej v dubnu rada ÚSTR odvolala z funkce.

KDU-ČSL se Hermana po odvolání zastala. Strana uvedla, že je nespokojena s aktivitami rady, neboť prý usiluje o likvidaci práce ÚSTR. KDU-ČSL bývala i vládní stranou, v posledních sněmovních volbách se ale do dolní komory nedostala. Má zastoupení v Senátu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.