Heger: Ve skladech je 20 milionů lahví, ve hře právní bitva | E15.cz

Heger: Ve skladech je 20 milionů lahví, ve hře právní bitva

Leoš Heger
Leoš Heger
• 
ZDROJ: ctk
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve skladech leží po pátečním vyhlášení plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera 20 milionů lahví nápojů s obsahem alkoholu 20 a více procent. Heger uvedl, že dnes večer se sejdou právníci, aby diskutovali o dalším postupu.

„Vývoz omezen nebyl a opatření je vyloženě na maloobchodní prodej spotřebitelům,“ řekl ministr. Omezit prohibiční opatření jen na konkrétní výrobce ještě nelze, dodal po jednání krizového štábu.

Případným odškodněním firem se štáb nezabýval. O to se bude ještě svádět právní bitva, poznamenal Heger. Riziko je podle něj na straně výrobců, kteří by měli ručit za svoje produkty. „Je to záležitost právníků, ale chápeme to jako riziko podnikání,“ řekl Heger.

Státní kasa může kvůli zákazu alkoholu přijít měsíčně až o tři čtvrtě miliardy korun. Ministr Heger ale upozornil na fakt, že Češi jsou co do pití alkoholu podle žebříčku OECD z 30 zemí na 4. místě a zaujímají tak přední místo. „Ta konzumace je 12,1 litru čistého alkoholu přepočteného na hlavu obyvatele. A kdybychom opravdu ztratili tři čtvrtě miliardy na daních a o to méně se tady pilo, tak poklesneme na místo sedmé,“ řekl Heger a dodal, že za námi ale stále zůstanou země jako Velká Británie, Irsko, Polsko nebo Dánsko.

Kriminalisté na hledání zdroje závadného alkoholu nasadili další síly z policejního prezidia i krajů. Na tiskové konferenci policie dementovala informaci, že zdroj metylalkoholu pocházel z Polska. Policisté stále pracují s více vyšetřovacími variantami. Obviněno zatím bylo 23 lidí.

„Policie dál bude poskytovat informace preventivního charakteru,“ uvedl na tiskové konferenci policejní prezident Martin Červíček. Vyšetřování podle něho může trvat i týdny a policie nechce prozrazovat taktické souvislosti vyšetřování kvůli jeho výsledku.

Stát nyní jedná s výrobcem léku fomepizol na otravu metanolem o oficiálním dovozu léku, dodávka by byla placená. Zatím byly z 30 darovaných dávek použity čtyři, řekl Heger.

Závadný alkohol si podle oficiálních údajů vyžádal 21 úmrtí, informoval ministr. Zatím poslední obětí je sedmačtyřicetiletá žena, která se otrávila v Českém Těšíně. Za posledních 24 hodin přibylo šest nových podezření na otravu metylalkoholem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video