Hollande přijede do Česka ve středu. Přijetí na Hradě se zúčastní i Babiš | E15.cz

Hollande přijede do Česka ve středu. Přijetí na Hradě se zúčastní i Babiš

Francois Hollande
Francois Hollande
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzský prezident François Hollande přijede do České republiky tuto středu, čeká ho setkání s českým protějškem Milošem Zemanem. Potvrdil to Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Přijetí na Hradě se zúčastní také vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Na programu je i schůzka Hollanda s předsedou české vlády. Francouzský státník měl původně přijet minulý týden, návštěvu ale odvolal v reakci na útok v Nice, při němž zahynulo 85 lidí.

Hollande měl podle původních plánů jednat se Zemanem a Sobotkou v rámci své třídenní cesty po pěti evropských zemích, jejímž cílem mělo být posílení evropské spolupráce po britském referendu o odchodu z Evropské unie. Premiér Sobotka na twitteru uvedl, že s Hollandem bude ve středu mluvit o změnách ve fungování Evropské unie. „Prioritou musí být bezpečnost a také prosperita Evropy,“ uvedl na sociální síti.

Bezpečnostní situace se bude probírat i na Hradě. „Témata jednání jsou jednoznačná: teroristické útoky v EU, migrační krize, budoucnost EU po brexitu,“ sdělil Ovčáček. Hollanda čeká po poledni uvítání na Pražském hradě, poté spolu budou jednat mezi čtyřma očima. Součástí programu je i pracovní oběd, dodal Ovčáček.

Zeman se s Hollandem sešel v září 2014 při své návštěvě Paříže, kdy svůj protějšek pozval na návštěvu Prahy. Sobotka se s francouzským prezidentem setkal letos v březnu. Francie dlouhodobě patří mezi pětici nejvýznamnějších obchodních partnerů Česka, na celkovém obratu českého zahraničního obchodu se podílí přibližně čtyřmi procenty.

Hollande své původní plány změnil kvůli událostem z předminulého čtvrtka v Nice, kde útočník v kamionu najel do davu při oslavách státního svátku. Nejméně 84 lidí útok nepřežilo, celkem 308 dalších utrpělo zranění.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video