Hudeček odmítá vinu v kauze opencard, nehlasoval by dnes jinak | E15.cz

Hudeček odmítá vinu v kauze opencard, nehlasoval by dnes jinak

Exprimátor Prahy Tomáš Hudeček
Exprimátor Prahy Tomáš Hudeček
• 
ZDROJ: Michael Tomes/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček odmítl před soudem vinu v kauze opencard. Hlasoval by dnes v radě hlavního města stejně, řekl. Odborné posudky k zakázce pro firmu Haguess z roku 2012 byly podle něho v pořádku. Hudeček čelí obžalobě s devíti dalšími bývalými členy rady a pěti úředníky. Tvrzení obžaloby jsou podle nich účelová. Kauzu projednává Městský soud v Praze.

Trestní senát soudce Alexandra Sotoláře řeší případ od září, Hudeček (dříve TOP 09) ale byl v zahraničí, takže na jeho výslech došlo až dnes. Podle Hudečka je nesmysl, aby se 15 lidí domluvilo s firmou Haguess, a veřejnosti po jednáních oznámili „transparentní podvod“. Těžko si prý lze rovněž představit, že se domluvilo deset radních bez vědomí úředníků, nebo naopak.

„Hlasoval jsem něco, co bych dnes hlasoval stejně. Odborných posudků bylo víc a všechny říkaly to samé. Proč mám být zodpovědný za právní expertizu? Vykonával jsem politické rozhodnutí,“ řekl Hudeček. Případ podle něj měl zastavit státní zástupce, případně hned na začátku policie.

Obžaloba tvrdí, že 3. dubna 2012 deset tehdejších radních neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess, když ohledně opencard souhlasili s uzavřením dvou nových smluv. Praze tak prý způsobili škodu nejméně 24,9 milionu korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozí dva až osm let vězení.

Vedle Hudečka je obžalovaný další bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a někdejší radní Lukáš Manhart, Václav Novotný, Pavel Richter (všichni TOP 09) a Eva Vorlíčková (bezpartijní). Dále jsou obviněni bývalá radní pro školství Helena Chudomelová (TOP 09), bývalý náměstek primátora a letňanský starosta Ivan Kabický, další Svobodův exnáměstek Josef Nosek a někdejší radní pro životní prostředí Radek Lohynský (všichni ODS).

Kauza má zatím dva usvědčené

Mezi úředníky jsou obžalováni tehdejší ředitel magistrátního odboru informatiky Jan Teska, zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a externí členové hodnotící komise David Kučera a Aleš Němeček. Ti údajně v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál, v němž jednomyslně doporučili přijmout nabídku Haguess, následně radní pro informatiku Vorlíčková předložila radě hlavního města.

Projekt opencard byl před soudem již dříve - jedinými pravomocně odsouzenými zatím zůstávají bývalý ředitel odboru IT Ivan Seyček a někdejší šéf hodnotící komise Jiří Chytil. Seyčkovi vrchní soud zpřísnil trest na 3,5 roku vězení, Chytil odešel s podmínkou. Další tři obžalované úředníky soud zprostil viny.

Chytil dostal také ocenění od Nadačního fondu proti korupci, podle kterého v letech 2009 a 2010 pomáhal vyšetřovatelům v kauze jako utajený svědek. Původní vyšetřovatel ale později údajně z případu odešel a policie následně Chytila s dalšími úředníky obvinila.

Elektronická karta opencard, která pochází z éry někdejšího primátora Pavla Béma (ODS), měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží jen především jako průkaz s předplatným pro MHD. Prahu stála před 1,74 miliardy korun a audit ukázal, že je nevýhodná a předražená. Kritizovaný projekt je spojen s řadou problematických smluv, s nimiž se město stále neúspěšně vyrovnává.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video