Investice zprostředkované CzechInvestem klesly o polovinu na 45 miliard | E15.cz

Investice zprostředkované CzechInvestem klesly o polovinu na 45 miliard

Továrna švýcarské firmy Datwyler Sealing Technologies CZ v Novém Bydžově, investici do závodu na lisované pryžové díly pro automobily zprostředkoval CzechInvest
Továrna švýcarské firmy Datwyler Sealing Technologies CZ v Novém Bydžově, investici do závodu na lisované pryžové díly pro automobily zprostředkoval CzechInvest
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Státní agentura CzechInvest loni zprostředkovala v Česku 106 nových investičních projektů v hodnotě téměř 45 miliard korun. Je to téměř o polovinu meziročně méně. Díky investicím má vzniknout 14 040 nových pracovních míst, z toho 2500 v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti - Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Výrazně přibylo investorů, kteří nežádají o státní pobídky. Nejvíc v Česku loni investovaly americké firmy.

Lákání investorů do České republiky podle agentury znesnadňuje předloňské snížení míry podpory investic. Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory snížena ze 40 na 25 procent.

„Tím se získávání investic v České republice stalo obtížnějším proti našim přímým konkurentům, kterými jsou především Polsko, Slovensko a Maďarsko,“ řekl k výsledkům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Připomněl, že rok 2014 byl z hlediska výše investic mimořádný. Investoři, ve snaze využít výhodnějších podmínek, v tuzemsku proinvestovali téměř 87 miliard korun.

Podle partnera poradenské společnosti KPMG Jana Linharta je v hledisku snížení limitů veřejné podpory ze strany EU příliv nových investic v roce 2015 velmi dobrým výsledkem. „V boji o nejzajímavější investiční projekty nadále převládá zájem investorů o investiční pobídky obsahující nějaký prvek přímé peněžní podpory. Daňové pobídky jsou až na druhém místě, neboť jejich vyčerpání vyžaduje obvykle delší dobu,“ dodal.

Metodika navyšuje počty

Celková loňská investice ze strany investorů do ČR byla však reálně ještě nižší. Generální ředitel CzechInvest Karel Kučera potvrdil, že do výsledků byla započítána také plánovaná investice výrobce mobilů HTC v Brně, která se nakonec neuskutečnila.

Důvodem podle něj je fakt, že investice CzechInvest započítává podle určité metodiky, která zahrnuje mimo jiné to, že ve věci bylo podepsáno jednoznačné memorandum a firma si začne najímat pracovníky. To se podle něj stalo.

HTC sliboval v Brně až tisíc pracovních míst, mělo zde vzniknout velké opravárenské centrum a investice měla dosáhnout několika set milionů korun. Kvůli ekonomickým potížím však firma od záměru ustoupila a několik desítek nabraných zaměstnanců po několika týdnech propustila.

Loni stoupl počet nových investičních projektů oproti expanzím stávajících podniků. „Investoři mají vůli investovat i přes významný pokles investiční podpory - v roce 2015 nežádalo o investiční pobídky přes 30 procent projektů, v roce 2014 to bylo pouze necelých 15 procent,“ uvedla agentura.

Převaha ze zahraničí

Tuzemské firmy loni investovaly v 28 případech, zahraniční pak v 78. V případě zahraničních investorů dosáhla výše investic 37 miliard korun. Největší objem investic pochází z USA, Německa a Tchaj-wanu. Největší podíl investic mířil tradičně do sektoru výroby motorových vozidel a dále do kovodělného a kovozpracujícího a elektronického průmyslu. Investice stouply v oblasti informačních a komunikačních technologií, elektro oborů, technologických center a center sdílených služeb.

Nové investice nejčastěji mířily do Ústeckého kraje, Prahy a Středočeského kraje. Mezi největší investice patří rozšíření výroby společnosti INA Lanškroun (2,55 miliardy Kč). Společnost Foxconn investuje v Pardubickém kraji 2,5 miliardy korun a vytvoří dva tisíce nových pracovních míst. Firma loni oznámila, že peníze mají směřovat do jejích závodů, vybudování výzkumného centra a datových center.

Výrobce turbín Solar Turbines plánuje rozšířit výrobu ve Středočeském kraji za 1,9 miliardy korun. Mezi další velké investice patří rozšíření výroby producenta hliníkových kol Ronal na Pardubicku za 1,7 miliardy korun. Společnost Devro (dříve Cutisin) plánuje za 1,5 miliardy korun zvýšit produkci jedlého kolagenního párkového střeva v závodu v Semilech.

Investice zprostředkované CzechInvestem
ObdobíPočet projektůVýše investice v mld. KčPracovní místa
20106014,617037
20117233,0110 702
20128120,378530
201310847,9410 412
201414786,9616 842
201510644,9714 040
Investice zprostředkované CzechInvestem dle zemí původu
Země původuPočet projektůVýše investice v mld. KčPočet pracovních míst
USA 229,693464
Německo219,212468
Česká republika288,001233
Tchaj-wan24,483375
Korea43,14802

Pramen: CzechInvest

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.