Ištvan: Podezřelí v kauze Nagyová by mohli opustit vazbu do půlky srpna | e15.cz

Ištvan: Podezřelí v kauze Nagyová by mohli opustit vazbu do půlky srpna

Ivo Ištvan
Ivo Ištvan
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výslechy v kauze Jany Nagyové by podle rozvrhu práce státního zástupce mohly být hotovy do poloviny srpna a tím by také skončily důvody vazby podezřelých. České televizi to řekl vrchní žalobce Ivo Ištvan, situace se dle něj může změnit, někteří z vazebně stíhaných, kterých je nyní sedm, by mohli opustit celu dříve.

„Jakmile budou provedeny všechny výslechy, které potřebujeme k zadokumentování, tak potom není důvod, aby obvinění ve vazbě setrvávali,“ řekl Ištvan ČT.

Ve dvou kauzách, které spojuje Nagyová, je celkem obviněno osm lidí. V jednom případu jde o údajné zneužívání vojenské rozvědky, ve druhém o údajnou korupci bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem.

„Podle rozvrhu práce dozorového státního zástupce odhadujeme, že v obecné rovině by ten termín neměl překročit polovinu srpna, ale to nevylučuje, že u některých obviněných může dřív nastat samozřejmě situace, kdy budou všichni svědkové vyslechnuti, u některých může nastat situace později,“ dodal.

O vydání bývalého premiéra Petra Nečase požádal Ištvan až počátkem července proto, že bylo nutné analyzovat všechny důkazy a udělat úkony, které nesnesou odkladu. Navíc vzhledem k tom, že vydání poslance Sněmovnou je delší proces, nebylo podle Ištvana nutné pospíchat.

Návrh podle něj nese datum 3. července. Rozhodně odmítá, že by státní zastupitelství čekalo s žádostí o vydání až na případnou demisi předsedy vlády. Nečas rezignoval v polovině června.

Pokud Sněmovna Nečase nevydá, bude podle Ištvana vyšetřování pokračovat standardním způsobem. Nedokáže ani říct, zda bude expremiér v budoucnu obviněn. „Pokud v nějaké době budou vůči komukoli splněny podmínky, které trestní řád vyžaduje, tak samozřejmě státní zástupce je povinen zahájit trestní stíhání,“ řekl Ištvan na otázku, zda orgány činné v trestním řízení případně budou čekat se sdělením obvinění expremiéra na dobu, kdy Nečasovy vyprší poslanecký mandát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video