Kalousek a Peake se mračí: Situace je vážná | E15.cz

Kalousek a Peake se mračí: Situace je vážná

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za velmi vážnou označil nynější situaci místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek v první reakci na informace, že v Ostravě vzal soud do vazby Janu Nagyovou, blízkou spolupracovnici předsedy vlády Petra Nečase (ODS). Významný politik TOP 09 uvedl, že ještě o víkendu chce o věci jeho strana jednat s koaličními partnery. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) rozhodnutí soudu potvrzuje závažnost vznesených obvinění.

„Naší povinností je nepodléhat emocím, chladně situaci analyzovat, hledat východisko tak, aby destabilizace byla pokud možno co nejmenší,“ poznamenal Kalousek. Dnes večer se schází předsednictvo Kalouskovy strany.

Přes nynější skandál by totiž podle něj bylo dobré nezapomínat na nynější prvořadou povinnost vlády, kterou je sanace po nedávných povodních a pomoc lidem, které záplavy poškodily. „Ten problém nezmizel, ti lidé nejsou méně v úzkých jen proto, že teď média zajímá pouze tento skandál,“ podotkl Kalousek.

Premiér Petr Nečas zatím nezrušil nedělní cestu do Varšavy na jednání se svými kolegy ze zemí visegrádské čtyřky. Setkat by se tam měl také s japonským ministerským předsedou. Premiér svou rezignaci odmítl, v pátek večer jej podpořila výkonná rada ODS.

Peake: Je to grandiózní skandál

Vicepremiérka Peake v reakci na zprávu o uvalení vazby na Nagyovou podotkla, že jde o „grandiózní skandál vedení ODS“. O dalších krocích chce jednat jak v koalici, tak se svými spolustraníky.

„Postrádám však ještě některé odpovědi,“ poznamenala Peake. Připomněla, že například zatím není jasné, s čím souvisí policií zadržené obrovské peněžní částky či jaká je souvislost skandálu s lobbisty a podnikateli Romanem Janouškem či Ivo Rittigem.

Někteří poslanci menších koaličních partnerů dávali od vypuknutí skandálu najevo, že by v úterý měli při hlasování o nedůvěře problém podpořit Nečasovu vládu právě v případě, že Nagyová by byla vazebně stíhána. Přesvědčení, že by měla vláda skončit, dal dnes nepřímo najevo prezident Miloš Zeman, který se dosud podobných komentářů v souvislosti s kauzou zdržoval.

Nagyová je obviněna z podílu na nelegálním sledování a korupci. Okresní soud v Ostravě dnes kromě Nečasovy blízké spolupracovnice už poslal do vazby exministra zemědělství za ODS Ivana Fuksu, jeho bývalého náměstka Romana Bočka a bývalého předsedu poslanců ODS Petra Tluchoře. Policie je viní z korupce a obává se, že na svobodě by mohli ovlivňovat svědky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.