Kalousek chce nastartovat ekonomiku. Stát na podzim spustí zrychlené odpisy | E15.cz

Kalousek chce nastartovat ekonomiku. Stát na podzim spustí zrychlené odpisy

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční deficity se daří krotit, proto ministersvo financí přichází s plánem na podpoření hospodářského růstu. Ministerstvo má v současnosti tři varianty. Jedna z nich počítá například i s odepisováním strojů s desetiletou odpisovou dobou, také se zvažuje, zda do zrychleného odepisování bude zahrnut nákup všech automobilů, nebo jen těch, které jsou prostředkem podnikání, tedy například vozů taxi.

Pravděpodobně na podzim by mohl stát dočasně zavést zrychlené odpisy jako jedno z prorůstových opatření. Investice do strojů, aut nebo počítačů by se odepisovaly 12 měsíců. V pořadu ČT to uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Zavedení zrychlených odpisů, ke kterým stát již přistoupil v roce 2009, by podle Minčiče znamenalo výpadek daňových příjmů státního rozpočtu ve dvou následujících letech mezi osmi a 14 miliardami korun. Záleží přitom na tom, jaký rozsah investic bude do zrychleného odepisování zahrnutý.

Prorůstová opatření

Ministerstvo má v současnosti tři varianty. Jedna z nich počítá například i s odepisováním strojů s desetiletou odpisovou dobou, ministerstvo také zvažuje, zda do zrychleného odepisování zahrne nákup všech automobilů, nebo jen těch, které jsou prostředkem podnikání, tedy například vozů taxi.

Ministerstvo financí chce zrychlené odepisování začlenit prostřednictvím poslaneckého návrhu do novely zákona o daních z příjmů projednávané v poslanecké sněmovně. Vláda by se návrhem měla zabývat zřejmě ještě v květnu.

Vláda navrhla celkem 19 prorůstových opatření, mezi které dále patří navýšení dotací na kompenzaci cen elektřiny kvůli podpoře obnovitelných zdrojů až o dvě miliardy, podpora technického vzdělávání, opravy silnic či programy na modernizaci budov a opravu panelových domů. Česká ekonomika by letos podle ČNB měla ještě klesnout o zhruba půl procenta, v příštím roce by pak měla o 1,8 procenta růst.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.