Kalousek se do loňského rozpočtu vešel. Se čtyřmiliardovou rezervou | e15.cz

Kalousek se do loňského rozpočtu vešel. Se čtyřmiliardovou rezervou

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko se loni zadlužilo méně, než předpokládal rozpočtový plán. Státní rozpočet skončil v roce 2012 ve schodku 101 miliard korun, schválený rozpočet počítal se schodkem 105 miliard korun.

„Vláda deficit dodržela, jako dodrží deficit pro rok 2013. Dodrželi jsme jej díky úsporným opatřením,“ uvedl v dnešním pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). České televizi řekl, že úspor bylo dosaženo například v oblasti sociálních dávek. Další podrobnosti Kalousek odmítl sdělit před čtvrteční tiskovou konferencí. Kalousek při schvalování letošního rozpočtu před Vánoci upozornil, že deficit veřejných financí za loňský rok stoupne kvůli jednorázovému zaúčtování schválených církevních restitucí na pět procent místo očekávaných 3,5 procenta HDP. Vláda totiž avizovala, že chce v roce 2013 ukončit řízení o nadměrném schodku v EU. Kvůli tomu, aby se schválený zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi nepromítl do deficitu veřejných financí na letošní rok, vláda závazek státu platit církvím promítla jako jednorázovou účetní operaci do loňského roku.

Letos má schodek rozpočtu klesnout na rovných 100 miliard korun. Opozice rozpočet kritizovala, vláda podle ní mimo jiné rezignovala na hospodářskou politiku a snahu podpořit růst ekonomiky.

Sněmovna schválila vládní návrh rozpočtu s některými úpravami před Vánoci. Předcházelo tomu schválení vládního daňového balíčku, který zvyšuje DPH i další daně a s nímž rozpočet počítá. Prosazení daňového balíčku, a potažmo rozpočtu, na podzim zkomplikoval odpor šestice poslanců ODS vůči balíčku. Celkové příjmy rozpočtu na letošní rok jsou 1080,8 miliardy a výdaje 1180,8 miliardy korun. Téměř celý stomiliardový schodek chce vláda pokrýt vydáním státních dluhopisů.

V roce 2011 státní rozpočet skončil ve schodku 142,8 miliardy korun, plán počítal s deficitem 135 miliard korun. Důvodem vyššího schodku rozpočtu byly potíže při čerpání z evropských fondů, bez tohoto vlivu by hospodaření státu skončilo ve schodku zhruba 130 miliard korun.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video