Kauza opencard, v níž čelí žalobě i exprimátoři, se vrací městskému soudu | E15.cz

Kauza opencard, v níž čelí žalobě i exprimátoři, se vrací městskému soudu

Opencard
Opencard
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vrchní soud v Praze vrátil na základě stížností žalobce městskému soudu kauzu pražských radních obžalovaných kvůli opencard. Pražské Městské státní zastupitelství si totiž stěžovalo na verdikt městského soudu, který vrátil obžalobu k došetření.

Obžaloba se týká údajného porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Mezi 15 obžalovanými radními a úředníky jsou i bývalí primátoři Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda (ODS). Městský soud ale na konci loňského roku vrátil obžalobu k došetření státnímu zastupitelství, podle médií kvůli tomu, že policií dodané posudky vypracovaly nekompetentní ústavy.

Vrchní soud však letos 29. června podle mluvčího Jana Fořta poslal případ zpět nižšímu soudu po stížnosti státního zastupitelství. „Stížnost byla proti rozhodnutí městského soudu o vrácení věci k došetření. Městský soud by tak měl nařídit hlavní líčení,“ řekla ČTK mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Řada problematických smluv

Kritizovaný projekt pražské karty opencard, která slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny, vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun. Je spojen s řadou problematických smluv, s nimiž se město dlouho neúspěšně vyrovnává. Radní a úředníci pochybili podle státního zastupitelství tím, že nevypsali otevřenou soutěž.

Vznikla tak prý mnohamilionová škoda. Radní, kteří jsou obviněni z porušení pravidel hospodářské soutěže či z porušení povinnosti při správě cizího majetku, vinu odmítají. Brání se tím, že v dané situaci nemohli postupovat jinak kvůli licenčním smlouvám.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video