Legislativní rada schválila návrh zákona o celostátním referendu | E15.cz

Legislativní rada schválila návrh zákona o celostátním referendu

referendum
referendum
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Legislativní rady vlády schválila návrh ústavního zákona o celostátním referendu. Informoval o tom Jiří G. Souček z úřadu ministra a šéfa rady Jiřího Dienstbiera. Neupřesnil ale, zda rada provedla v návrhu nějaké úpravy. Předloha počítala s tím, že referendum bude možné vyhlásit na základě petice podepsané nejméně 250 tisíci voliči.

„Rozhodnutí bude v referendu přijato tehdy, pokud nadpoloviční většina hlasujících občanů a zároveň nejméně 25 procent všech občanů oprávněných v referendu hlasovat odpoví na otázku položenou v referendu kladně, či záporně,“ uvedl k obsahu předlohy Dienstbierův úřad.

Návrh na vyhlášení plebiscitu má obsahovat konkrétní otázku, o níž se má v hlasování rozhodnout. Otázka, která má být občanům položena, by měla být posouzena soudem, zda je v souladu s právními předpisy. Hlasovat by se nesmělo o základech demokratického právního státu, omezení úrovně ochrany lidských práv, odvolání politiků, zasahování do trestního řízení. Referendem ani nepůjde měnit hranice, zasahovat do celistvosti Česka, či hlasovat o rozpočtu a daních.

Dienstbier: dovedu si představit třeba hlasování o definici manželství

Dienstbier již dříve uvedl, že si dovede představit hlasování o definici manželství, o které nedávno rozhodovali Slováci ve svém referendu. „Pravděpodobně by se konat dalo, protože v tuto chvíli my sami nemáme právní úpravu, která by umožňovala manželství osob stejného pohlaví,“ poznamenal.

Závaznost referenda, kde by se pro otázku zároveň vyslovilo více než 50 procent hlasujících, by měla být stanovena na dobu tří let. Vláda na jejím základě bude mít povinnost předložit návrh, který bude směřovat k naplnění referenda. Parlament by nicméně takový zákon nemusel povinně schválit. Zároveň by ale nesměl přijmout zákon nebo usnesení, které by směřovalo proti rozhodnutí přijatém v referendu.

Pokud se se zákonem o referendu ztotožní vláda, bude muset v obou komorách Parlamentu nalézt potřebnou třípětinovou většinu. Bez hlasů opozice ji ale při současném složení nedá dohromady. O podpoře zákona o referendu bude koalice vyjednávat se všemi sněmovními stranami. Koalice spoléhá na to, že čtvrt milionu podpisů pro vyhlášení referenda by mohlo pomoci získat i hlasy pravice. Zavedení referenda podporují opoziční komunisté nebo současní či bývalí zástupci hnutí Úsvit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video