Lékařská komora chce zrušit povinné elektronické recepty | E15.cz

Lékařská komora chce zrušit povinné elektronické recepty

Milan Kubek
Milan Kubek
• 
ZDROJ: Michael Tomes

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká lékařská komora vyzvala ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), aby novelou zákona zrušil pro lékaře povinnost psát elektronické recepty. Zákon jim to uloží od 1. ledna 2018. Stavovská organizace upřednostňuje recepty papírové.

„Události uplynulých dní, kdy systém elektronických receptů nefungoval, považujeme za důkaz toho, že zachování povinnosti elektronické preskripce představuje potenciální ohrožení bezpečnosti pacientů,“ uvedl prezident komory Milan Kubek.

Elektronické recepty zasílají lékaři do centrálního úložiště ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Kvůli sporům o autorská práva ale soud zakázal koncem loňského roku systém užívat. Léčebné konopí, které je dostupné pouze na elektronický recept, tak po přechodnou dobu bylo jen na speciální papírový recept. Lékárny hlásily data pacientů lékovému ústavu emailem. Grémium majitelů lékáren požádalo Úřad pro ochranu osobních údajů o posouzení, zda je to v souladu se zákonem.

Nepřípustná závislost

„Není možné, aby v situaci, kdy buď zkolabuje internetové připojení, nebo z jakéhokoli důvodu přestane fungovat centrální úložiště elektronických receptů, ztratili pacienti přístup k lékům, které potřebují,“ uvedl Kubek.

Připomněl, že komora se na přelomu let 2012 a 2013 snažila zabránit přijetí zákona ukládajícího tuto povinnost lékařům od 1. ledna 2015. „Navzdory našim protestům a v rozporu se zdravým rozumem byl zákon schválen,“ poznamenal Kubek.

Jen kvůli zakázkám

Za zavedením povinné elektronické preskripce vidí snahu ospravedlnit stamilionové výdaje na systém elektronických receptů, který se podle něj téměř nevyužívá, a na centrální úložiště. Motivem podle něj může být i snaha zajistit soukromým firmám významný obchod v oblasti IT.

Lékařská komora požadovala informace o tom, kolik peněz bude tento systém stát státní rozpočet, kolik zaplatí navíc systém veřejného zdravotního pojištění a jak stoupnou náklady zdravotnických zařízení. Podle Kubka informace nedostala.

„Skutečnost, že systém elektronické preskripce prakticky nefunguje a že o využívání elektronické preskripce nemají zdravotnická zařízení zájem, nemůže být považována za racionální zdůvodnění pro jeho povinné zavádění,“ zdůraznil s tím, že postoj zdravotnické veřejnosti by měl být spíše argumentem pro zrušení elektronických receptů.

Komora žádala počátkem roku 2014 o změnu zákona o léčivech, aby elektronické předepisování bylo pro lékaře nepovinné. Zákonodárci schválili pouze odklad o tři roky, povinnost tak zůstává k 1. lednu 2018, což podle Kubka není řešení. Výzvu k novelizaci proto nyní zopakoval.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video