Lesy České republiky čelí žalobě od bývalého dodavatele IT | E15.cz

Lesy České republiky čelí žalobě od bývalého dodavatele IT

Lesy České republiky čelí žalobě od bývalého dodavatele IT
Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád
• 

Dušan Kütner

Softwarová společnost ITTI podala žalobu na Lesy České republiky. Dožaduje se omluvy za poškození dobrého jména kvůli výrokům generálního ředitele státního podniku Daniela Szóráda na tiskové konferenci v únoru loňského roku.

Žalobou končí rozchod Lesů ČR a technologické firmy ITTI. Soud o ní zatím nerozhodl. Pokud by jí ale vyhověl, zřejmě by to lesy postihlo i finančně. „Dožadují se omluvy za poškození dobrého jména.

S pravděpodobností hraničící s jistotou by následovala faktura za přerušení jejich byznysu či újmě v jejich podnikání,“ uvedl včera na dotaz deníku E15 Szórád.

Firma ITTI je nástupcem dřívějších dodavatelů technologických služeb státním lesům, společností dynn a Time import. Za jejich služby ještě za předchozího vedení státní firmy v čele se Svatoplukem Sýkorou zaplatily lesy zhruba 1,2 miliardy korun.

Šéf lesů na tiskové konferenci vyjádřil obavu, že v krajním případě by státní podnik mohl dočasně přijít i o právo používat svůj web či datovou službu

Podnik po nástupu nového vedení s firmou předloni v srpnu ukončil spolupráci, což se ITTI podle tehdejšího vyjádření Szóráda velice nelíbilo. Šéf lesů loni v únoru novinářům řekl, že si firma nárokuje autorské právo na vše, co kdy lesům dodala, a státní podnik prý nemá právo to používat. Šéf lesů tehdy vyjádřil obavu, že v krajním případě by státní podnik mohl dočasně přijít i o právo používat svůj web či datovou a spisovou službu.

„Poškozeni se cítí být kvůli tomu, že jsem v závěru konference o nové koncepci Lesů ČR použil věty o tom, že nám hrozí nebezpečí a že to může vypadat, jako by nám nic nepatřilo,“ uvedl včera Szórád s tím, že ITTI považuje tato vyjádření za nekorektní.

Více to šéf firmy obhospodařující polovinu lesů v zemi nechtěl kvůli žalobě komentovat. Lesy byly v minulosti terčem kritiky, mimo jiné právě i kvůli tendrům na informační technologie.

Kvůli IT zakázkám z konce minulého desetiletí přitom policie loni v lednu obvinila čtyři manažery z firem, které se na IT zakázkách podílely. Již v prosinci 2013 také obvinila šéfa informatiky Lesů ČR.

Lesy čekají pokles tržeb i zisku
Po třech rekordních letech čeká státní podnik výrazný pokles provozního zisku i tržeb. Plán pro letošní rok počítá s provozním ziskem 3,7 miliardy korun, zatímco v předchozích třech letech to bylo vždy mezi pěti až šesti miliardami. Tržby by měly klesnout zhruba o miliardu na částku kolem jedenácti miliard korun. Důvodem je pokles cen dřeva, zhoršení jeho kvality kvůli kalamitám a nižší těžba.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!