Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami | E15.cz

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Bouřky a lijáky udeřily i v pátek v noci
Bouřky a lijáky udeřily i v pátek v noci
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami, které se dnes budou vytvářet lokálně na celém území České republiky. Mohou je ojediněle doprovázet kroupy, přívalové srážky a silné nárazy větru. Výstrahu, která platí do desáté hodiny večer, vydal Český hydrometeorologický ústav.

Před studenou frontou proudí do ČR teplý vzduch od jihozápadu. V teplém a vlhkém vzduchu se budou místy vytvářet silné bouřky. Může napršet kolem 40 milimetrů vody a nárazy větru mohou dosáhnout rychlosti 90 kilometrů v hodině. Na jižní Moravě budou nejvyšší denní teploty vystupovat místy nad 31 stupňů Celsia.

Další bouřky se podle ČHMÚ budou v Česku vyskytovat v pondělí na studené frontě. Před ní teploty na Moravě a ve Slezsku vystoupí na 30 až 34 stupňů Celsia.

Před studenou frontou k nám podle meteorologů proudí teplý vzduch od jihozápadu. V teplém a vlhkém vzduchu se budou během neděle na našem území lokálně vytvářet silné bouřky.

Ty budou ojediněle doprovázené kroupami, přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 mm a nárazy větru kolem 25 m/s (tedy 90 km/h).

Na jižní Moravě bude navíc ještě horko, nejvyšší denní teploty tam mají vystupovat místy nad 31 °C.

„Další bouřky se budou na našem území vyskytovat v pondělí na studené frontě. Před ní teploty na Moravě a ve Slezsku vystoupí na 30 až 34 °C. Výstraha na pondělní bouřky a vysoké teploty na východě území bude pravděpodobně vydána v pondělí dopoledne na základě aktuálních předpovědních materiálů,“ informují meteorologové.

Přívalový déšť může ojediněle vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů a podobně. Lidé by také měli dávat pozor na uvolněné předměty či možný pád ulomených větví. Hrozí i nebezpečí zásahu bleskem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.