Ministerstvo: Dohnalovo chování nemá obdoby, ohrožuje úkoly státu | E15.cz

Ministerstvo: Dohnalovo chování nemá obdoby, ohrožuje úkoly státu

Ministerstvo: Dohnalovo chování nemá obdoby, ohrožuje úkoly státu
Odvolaný šéf Vězeňské služby Petr Dohnal
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vag

Spor mezi ministerstvem spravedlnosti a odvolaným šéfem vězeňské služby Petrem Dohnalem dál graduje. Resort dnes ostře zareagoval na včejší Dohnalův otevřený dopis, v němž exšéf věznic kritizoval své sesazení. Úřad tvrdí, že Dohnal svým chováním ohrožuje plnění základních úkolů státu. Jako příslušník bezpečnostního sboru prý nemůže veřejně hodnotit oprávněnost svého odvolání a jeho chování údajně nemá v historii české justice obdoby.

Bývalý šéf vězeňské služby, jehož ministryně Helena Válková počátkem dubna odvolala, zaslal ve středu otevřený dopis prezidentovi, premiérovi a dalším vysoce postaveným politikům. V něm tvrdí, že jeho odvolání bylo v rozporu se zákonem a neplatí. Podle Dohnala to přinese problémy do fungování Vězeňské služby, protože jakékoliv úkony provedené jeho nástupcem budou neplatné.

Podle ministerstva spravedlnosti je ale rozhodnutí platné a bylo vydáno v souladu se zákonem. Resort v dnešní reakci zdůrazňuje, že přijme veškerá nezbytná opatření k zabezpečení nerušeného výkonu činnosti Vězeňské služby ČR. Ministryně Válková ve středu uvedla, že Dohnalova slova prověří i z hlediska možného vyvození trestní odpovědnosti.

Dohnal ladí s právníky rozklad

„Mohu na to pouze reagovat tak, že mě jde jenom o to, aby byl v této zemi a v resortu spravedlnosti dodržován zákon,“ uvedl Dohnal, jenž hodlá patrně v pátek podat rozklad proti rozhodnutí ministryně o jeho odvolání. Dokument ještě ladí se svými právníky. Rozhodnutí o odvolání považuje za nicotný právní akt, který je od začátku neplatný.

Ministryně Dohnala odvolala na začátku dubna. Důvodem podle ní byly problémy v hospodaření vězeňství a vadil jí i rozdílný pohled na vedení ředitelství věznic. Ministerstvo už vypsalo výběrové řízení na nového šéfa věznic, zájemci mohou podávat přihlášky do 25. dubna.

Resort přeskočil jeden krok

Dohnal však vyhlášení výběrového řízení považuje za další porušení zákona. Tvrdí, že resort měl nejprve vypsat nabídkové řízení podobně jako to nedávno udělal ministr vnitra Milan Chovanec při výběru nového policejního prezidenta. Podle něj tak ministerstvo „přeskočilo“ jeden krok, který nařizuje zákon. „Příslušníci ve stejné služební hodnosti jako náměstci a ředitelé bezpečnostních sborů byli úplně ignorováni. To je tak všechno za hranou, až je to neuvěřitené,“ uvedl Dohnal.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!