Muž střílející kuličky po prezidentovi je obviněn z výtržnictví | E15.cz

Muž střílející kuličky po prezidentovi je obviněn z výtržnictví

Muž střílející kuličky po prezidentovi je obviněn z výtržnictví
Na prezidenta Václava Klause 28. září v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku vlevo) z plastové pistole. Policie střelce zadržela, prezident přečkal incident bez újmy.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Z výtržnictví byl obviněn šestadvacetiletý muž, který v pátek v Chrastavě na Liberecku z plastové pistole několikrát vystřelil na prezidenta Václava Klause. Informovala o tom mluvčí policejního prezídia Štěpánka Zatloukalová. Muž, který strávil noc v cele předběžného zadržení, je nyní opět u výslechu, doplnila.

Útok, který vyvolal diskusi o špatné práci ochranné služby hlavy státu, byl tak podle názoru vyšetřovatelů přečinem a pachatel tak pravděpodobně bude dál vyšetřován na svobodě. Podle trestního zákona mu hrozí až dva roky odnětí svobody.

K prezidentovi Klausovi se v pátek při otevírání mostu v Chrastavě přiblížil muž a z davu lidí na něj několikrát vystřelil z plastové pistole používané při hře airsoft. Prezident byl lehce zraněn, v podvečer vyhledal lékařské ošetření.

Ochranka hlavy státu reagovala pomalu, střelec z místa odešel a před zatčením ještě stihl pohovořit s novináři. Vysvětlil jim, že střílel protože politici neposlouchají, jsou „slepí a hluší k nářkům lidu“ a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.

Útok samotný vyšetřuje liberecké policejní ředitelství, postupem Klausových bodyguardů a dalších policistů na scéně se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Celý incident prověřuje také pracovní skupina ustavená při policejním prezídiu.

„Od začátku vnímám skutečnosti související s postupem ochranné služby jako profesní selhání. Bezodkladně musí být přijata opatření, aby k takovému selhání už nedošlo,“ vzkázal dnes policejní prezident Martin Červíček prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Zatloukalové.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!