Na opravy památek nejsou peníze, vše se pak protahuje, tvrdí kontrolní úřad | E15.cz

Na opravy památek nejsou peníze, vše se pak protahuje, tvrdí kontrolní úřad

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kvůli nedostatku peněz v programu záchrany památek se jejich opravy protahují a prodražují. Za čtyři roky ministerstvo kultury na program vynaložilo 648 milionů korun, pro uspokojení všech žadatelů chybělo v rozpočtu dalších 1,8 miliardy korun. 

Program záchrany architektonického dědictví má financovat opravy hradů, zámků, klášterů nebo paláců. V letech 2013 až 2016 ministerstvo v programu podpořilo 915 akcí na opravu památek. "Ročně ale získala podporu nanejvýš třetina žadatelů," napsal kontrolní úřad.

Opravy někdy trvají i víc než 15 let, protože kvůli nedostatku peněz se projekty rozdělují na dílčí akce. Rostou tak i vedlejší náklady například na vybavení stavenišť nebo na údržbu památek. "Například u opravy fasády kostela Proměnění Páně na hoře Tábor narostly vedlejší náklady o více než 1,6 milionu korun, což bylo 23 procent z celkových nákladů na opravu v letech 2009 až 2015," uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Obnovu památek by podle úřadu bylo možné plánovat efektivněji, pokud by se peníze na opravy mohly vyčlenit pro více než jeden rok. Nyní se ze státního rozpočtu uvolňují každý rok znovu.

Podle NKÚ ministerstvo kultury také nemůže dostatečně vyhodnotit přínosy programu, protože jeho cíle jsou jen velmi obecně nastavené a nezměnily se už 22 let. "Není například stanoveno, jakých cílových hodnot chce (ministerstvo) při opravě památek za určitý čas dosáhnout," uvedl kontrolní úřad. Ministerstvo tak podle něj vyhodnocovalo přínosy programu jen formálně.

Obtížné je podle kontrolorů vyhodnotit také přínos jednotlivých oprav. "U již dokončených akcí nevyžadovalo ministerstvo informace o tom, jak opravy pomohly památce v jejím dalším využití například pro kulturní nebo společenské účely," upozornil Nejvyšší kontrolní úřad. Žádost o podporu přitom tyto informace musí obsahovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.