Nečas je proti snižování výdajových paušálů | E15.cz

Nečas je proti snižování výdajových paušálů

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: CTK/Zbynek Stanislav

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Petr Nečas nesouhlasí se záměrem ministra financí Miroslava Kalouska snížit výdajové paušály živnostníků zpět na úroveň roku 2005. Snížení paušálů má být součástí chystaného mixu změn, které připravuje ministerstvo financí a jejichž cílem je zlepšit bilanci státního rozpočtu.

„Výše paušálů, o které mluví pan ministr financí Kalousek a které odpovídají roku 2005, zavedl (Kalousek) s Bohuslavem Sobotkou. Pokud se chce vrátit k výši paušálu z roku 2005, bude tak muset opět učinit s Bohuslavem Sobotkou nikoli s Petrem Nečasem,“ řekl dnes Nečas.

Výdajové paušály využívají osoby samostatně výdělečně činné k výpočtu daní a jejich výše se liší podle profese. V současné době si nejvíce mohou obecně odečíst řemeslníci a zemědělci, a to 80 procent.

Kalousek v neděli řekl, že „zcela jistě“ předloží úpravu paušálů živnostníků. Takzvané výdajové paušály bude chtít šéf MF snížit na úroveň, na níž byly do roku 2005. Současně by lidé, kteří tyto paušály uplatňují, přišli o možnost získat od státu vratky na daních.

Paušály ale podle Nečase nyní představují snížení administrativní zátěže zejména pro drobné podnikatele a živnostníky. Premiér míní, že v době, kdy tuzemské ekonomice hrozí zpomalení růstu či dokonce pokles, by z ekonomického pohledu bylo kontraproduktivní ztěžovat podmínky pro podnikání. „Potřebujeme naopak motivovat lidi k tomu, aby podnikali, živili sami sebe a případně vytvářeli pracovní příležitosti pro ostatní,“ podotkl premiér.

Ministerstvo financí nyní předpokládá, že letos bude nutno ve výdajích státního rozpočtu ušetřit dalších 30 miliard korun. Šetření se podle Kalouska určitě dotkne provozu a režie státu i některých investic, které budou pozastaveny. V průběhu roku může stát podle Kalouska uskutečňovat hlavně škrty, které nevyžadují změny zákonů. Na roky 2013 a 2014 ale ministerstvo chystá mix daňových změn, které se mají týkat přímých, nepřímých i energetických daní, včetně tzv. uhlíkové daně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video