Nečas trvá na svém: Pospíšil neskončil kvůli Bradáčové | E15.cz

Nečas trvá na svém: Pospíšil neskončil kvůli Bradáčové

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: CTK/Michal Kamaryt

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Petr Nečas důrazně odmítl dneškem opět rozdmýchané spekulace, že důvodem odvolání Jiřího Pospíšila z čela ministerstva spravedlnosti byl plán jmenovat Lenku Bradáčovou do čela Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze. Nový šéf spravedlnosti Pavel Blažek navrhnul na post vrchního návládního v Praze vypsat výběrové řízení a Bradáčovou proto do funkce nejmenoval. Blažek později dodal, že to neznamená, že by návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana definitivně zamítl.

„Musím zásadně odmítnout opakující se lži, že by důvodem odvolání bývalého ministra Jiřího Pospíšila byl návrh na případné jmenování paní Lenky Bradáčové. Tyto spekulace jsou stejně nepřípustné jako politický tlak na její jmenování ze strany TOP 09 a ČSSD,“ napsal premiér v tiskovém prohlášení.

Jmenování nového vrchního státního zástupce je podle Nečase v kompetenci současného ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který by tak měl učinit po dohodě s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Blažek jako jednu z variant jmenování nového šéfa VSZ zvažuje vyhlášení výběrového řízení. Za tento plán dnes Blažek sklidil kritiku vládní TOP 09 i opoziční ČSSD. Nečas se ho ovšem zastal. „S ministrem Pavlem Blažkem jsem hovořil a ujistil mne, že došlo k informačnímu šumu,“ uvedl premiér.

„Ministr spravedlnosti Pavel Blažek na čtvrteční schůzce s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a prezidentkou Unie státních zástupců Lenkou Bradáčovou navrhl, zda by k odpolitizování jmenování vrchního státního zástupce v Praze nepřispělo vypsání výběrového řízení. Pavel Zeman však vyjádřil pochybnost ryze právnické povahy, že se obává, aby takovýto postup – nepředvídaný přesně zákonem – neohrozil legalitu celého jmenování,“ upřesnila průběh schůzky mluvčí ministerstva. Řízení o jmenování vrchního státního zástupce v Praze na základě Zemanova návrhu prý stále běží a ministr spravedlnosti o něm rozhodne v řádu týdnů.

Prezident Václav Klaus chce ponechat rozhodnutí na Blažkovi. „Nestojí to za komentář. Rozhodnutí v celém případu nechám na panu ministrovi,“ řekl novinářům Klaus.

Podle zákona o státním zastupitelství jmenuje vrchní státní zástupce ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce. Vypsání výběrového řízení podle Zemana této normě odporuje. Postup by tak byl právně napadnutelný a neúspěšní účastníci by se mohli bránit žalobami.

Předseda vlády v čele ministerstva spravedlnosti zdůvodňoval tím, že ministr svůj resort rozpočtově a manažersky nezvládal. Objevily se ovšem také pochybnosti, které poukazovaly na to, že tak Nečas učinil kvůli Pospíšilově jeho rozhodnutí ustavit šéfkou pražských žalobců Bradáčovou. Bradáčová je známá zejména z kauzy někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), který je obviněn z korupce.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.