Nemocnice si stěžují na Babišovy audity. Výsledky prý věděly dopředu | E15.cz

Nemocnice si stěžují na Babišovy audity. Výsledky prý věděly dopředu

Nemocnice si stěžují na Babišovy audity. Výsledky prý věděly dopředu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rash, E15

ČTK

Ředitelé dvou desítek nemocnic si stěžují na audity, které se zaměřily na využití evropských peněz na nákup přístrojů a vybavení specializovaných center. Podle nich byly kontroly, při nichž padly sankce v desítkách milionů korun, netransparentní a nestandardní. Chtějí se případně bránit i u soudu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ředitele podpořil.

„Pokud by to takto dopadlo, je nepochybné, že nemocnice u soudu uspějí. Výsledkem by bylo, že Česká republika přijde o několik stovek milionů korun. Je to zpochybnění dobrého jména,“ uvedl ministr. Audity podle něj vypadají velmi nestandardně. Pochybuje prý o tom, co bylo jejich cílem. Řekl, že všichni jím oslovení ředitelé shodně uvedli, že se neoficiálně dozvěděli, že kontrola u nich dopadne špatně.

Němeček zadal svému odboru evropských fondů, aby situaci prověřil. O výsledcích chce informovat premiéra. Věří, že pokud by se tvrzení šéfů nemocnic potvrdilo, ministr financí by zasáhl.

Ředitelé nemocnic kritizovali to, že po auditu nedostali expertní stanoviska či se nedozvěděli jména expertů. Nemohli se tak prý proti výsledkům bránit. „Ředitelé si nejvíc stěžovali na to, že audity byly neprůhledné. Nebylo jim předloženo, na jakém základě byly korekce. Jednotlivé detaily nebyly prokázány. Mají pocit, že audity nebyly zcela korektní a hovořili dokonce o účelovosti,“ uvedl místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek. Situaci označil za velmi nešťastnou.

Audity našly chyby i na již prověřených projektech

Audity ministerstva financí se konaly letos v červnu a červenci. Týkají se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Vedení dotčených nemocnic tvrdí, že jejich postup prošel kontrolou různých institucí několikrát. Žádná pochybení kontroly prý neodhalily. Nyní hrozí, že by zařízení musela část výdajů hradit ze svého, ne z evropských peněz. „Pokud by nemocnice sankce platily, určitá stabilizace zdravotnictví by byla významně narušena. Rezervy nemocnice nemají,“ podotkl Běhounek.

Sankci v desítkách milionů korun dostala královéhradecká nemocnice. Podle jejího ředitele Romana Prymuly audit trval tři dny a auditoři nenaznačovali, že by nastaly nějaké potíže. Dva nemocniční evropské projekty prošly několika audity a kontrolovala je i Evropská komise, která pochybení neshledala, řekl Prymula. Pokud by nemocnice měla sankci platit, musela by peníze vzít z prostředků na léčení pacientů, dodal ředitel.

Auditoři tajili jména svých znalců

Podle šéfa jihlavské nemocnice Lukáše Veleva auditorky nechtěly vedení sdělit jméno odborníka, s nímž audit konzultovaly. Velev uvedl, že závěr kontroly byl takový, že zařízení sankci dostane, jen se musí stanovit její výše. Dodal, že audit nenapadal ceny, za které nemocnice vybavení pořídila, ale proces výběru. Pochybení ale už dřív prý nenašel antimonopolní úřad. „Audit byl netransparentní a nestandardní,“ uvedl Velev.

Podobně se vyjádřili i šéfové třinecké či motolské fakultní nemocnice. Auditoři podle nich nechtěli uvést jména expertů, kteří nákup přístrojů posuzovali. „Peníze nemají šanci z nás dostat ani před soudem, budeme se soudit,“ uvedl ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!