NKÚ:Ministerstvo zdravotnictví dalo miliony za nevytvořený systém | e15.cz

NKÚ:Ministerstvo zdravotnictví dalo miliony za nevytvořený systém

Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo zdravotnictví zaplatilo 3,2 milionu korun za přípravu a ukončení IT systému pro řízení kvality a nákladovosti ve zdravotnictví, na kterém se ani nezačalo pracovat. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), když prověřoval hospodaření ministerstva v letech 2010 až 2013. Kontroloři našli také chyby v účetnictví. ČTK to sdělil mluvčí NKÚ Jaroslav Broža.

Na vytvoření systému pro podporu řízení kvality a nákladovosti ve zdravotnictví ministerstvo zdravotnictví uzavřelo tři smlouvy v červnu 2010, po zhruba roce a půl tento projekt zastavilo. Dodavateli sice žádné peníze nevyplatilo, za projektové řízení ale ministerstvo zaplatilo přes dva miliony korun a další více než milion uhradilo advokátní kanceláři za právní analýzu a rozvázání smlouvy s dodavatelem. „Přestože se na praktickém naplnění projektu vůbec nezačalo pracovat, ministerstvo v souvislosti s ním vyplatilo celkem 3,2 milionu korun,“ uvedl NKÚ.

Účetnictví nebylo podle kontrolorů v letech 2009 až 2013 správné, protože ministerstvo zdravotnictví účtovalo některé položky do období, s nímž dané účetní případy časově ani věcně nesouvisely. Nedostatky NKÚ zjistil také u odpisů majetku a obsahového vymezení položek účetní závěrky.

Na cesty se ročně utratilo až 6 milionů

Kontrolní úřad poukázal také na výdaje na cestovné, za které se v letech 2011 až 2013 ročně utratilo 5,3 až 6,1 milionu korun. O více než třetinu se v tomto období zvýšily výdaje na reprezentaci, z milionu korun v roce 2011 na téměř 1,7 milionu korun o dva roky později. Za dary v kontrolovaném období ministerstvo zdravotnictví utratilo nejvíc v roce 2012, kdy za ně zaplatilo 410 tisíc korun.

Výrazně naopak klesly výdaje za spotřebu materiálu. Z 980 milionů korun v roce 2011 se snížily na 65 milionů o rok později a necelých 53 milionů korun v loňském roce. Velké výdaje v roce 2011 ovšem souvisely s nákupem očkovacích látek proti chřipce.

NKÚ svou kontrolou prověřil nakládání s majetkem a výdaje ministerstva zdravotnictví za celkem 521 milionů korun. Kontroloři se vedle zmíněných oblastí soustředili také na výdaje za konzultační, právní a poradenské služby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery