NKÚ: Stát při hospodaření opakuje chyby, špatně plánuje rozpočty | E15.cz

NKÚ: Stát při hospodaření opakuje chyby, špatně plánuje rozpočty

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Některé negativní jevy v hospodaření státu se stále opakují. Státu se dlouhodobě nedaří především při plánování rozpočtu, jeho příjmů i výdajů, chybí také morálka dodržování pravidel. Ve své výroční zprávě za loňský rok to napsal Nejvyšší kontrolní úřad. "Z dlouhodobějšího pohledu je zřejmé, že existují významné systémové nedostatky, které zapříčiňují to, že stát není schopen přinášet vyšší hodnotu za peníze občanů," tvrdí NKÚ.

Dlouhodobé nedostatky v hospodaření státu Česku podle úřadu neprospívají a jsou brzdou jeho dalšího rozvoje. Úřad loni dokončil 36 kontrol, z toho 28 jich započal již v předchozím roce. Téměř všechny se týkaly hospodaření s majetkem státu a většina z nich zahrnovala plnění státního rozpočtu. Celkem měl úřad v plánu 39 akcí, v letošním plánu má zatím 30 kontrol, v průběhu roku může případně doplňovat další.

Úřad uvádí, že chybí morálka dodržování pravidel a kultura účelného řízení a kontroly, které by u každé vydané koruny zajistily, že ji stát vydává rozumně.

V případě státního rozpočtu NKÚ poukazuje mimo jiné na vysoký počet změn v již schváleném rozpočtu, které podle něj dokládají nedostatečnou schopnost některých úřadů naplánovat příjmy i výdaje. Jako další příklad uvádí i nedostatky ve výběru některých daní, vysoký objem daňových nedoplatků a nedostatečné potírání daňových úniků.

12 trestních oznámení

Parlament už některá opatření proti daňovým únikům schválil. Od letošního roku platí pro plátce daně z přidané hodnoty povinnost podávat kontrolní hlášení a od konce roku by měla začít fungovat elektronická evidence tržeb.

Úřad ale konstatuje i pozitivní věci. Uvádí, že roky kritizoval nejasnost a nejednoznačnost některých účetních předpisů. Od 1. ledna loňského roku však již platí jejich nová úprava, která tyto nejednoznačnosti odstranila. Úřad také narážel na to, že státní podniky ani jejich vedení neměly uloženo chovat se hospodárně. Sněmovna už projednává novelu zákona o státních podniku, která to má napravit.

Úřad loni podal 12 trestních oznámení. Týkaly se například kontroly státních peněz na podporu úspor energie, peněz na některé služby pro ministerstvo obrany nebo peněz na projekty v rámci Programu rozvoje venkova.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video