NKÚ: V účetnictví ministerstva životního prostředí jsou chyby za sedm miliard | E15.cz

NKÚ: V účetnictví ministerstva životního prostředí jsou chyby za sedm miliard

Ministr životního prostředí Richard Brabec
Ministr životního prostředí Richard Brabec
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo životního prostředí v roce 2013 zúčtovalo 7,1 miliardy korun v rozporu s předpisy a zákonem o účetnictví. V daném roce činila celková výše nákladů ministerstva podle účetní závěrky 19,9 miliardy korun a výše výnosů 17,7 miliardy, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Naprostá většina chyb, zhruba 90 procent, se podle kontrolorů objevila v přehledu o peněžních tocích. Ministerstvo dále nesprávně zúčtovalo třeba transfery poskytované ze státního rozpočtu a špatně vykázalo dlouhodobý majetek a pohledávky. Kontrolní úřad ale upozornil, že předpisy pro některé oblasti účetnictví jsou nejednoznačné.

NKÚ také sdělil, že není dostatečně upraveno vykazování emisních povolenek jako specifického druhu nehmotného majetku. „V tomto případě se jednalo o miliardové částky,“ doplnila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Porušení rozpočtové kázně

Kontroloři rovněž zjistili, že ministerstvo porušilo rozpočtovou kázeň. „Na konci roku 2013 vedlo téměř 32 milionů korun na bankovních účtech mimo Českou národní banku. V této souvislosti NKÚ podal oznámení o porušení rozpočtové kázně příslušnému finančnímu úřadu,“ uvedla mluvčí kontrolního úřadu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video