NKÚ zkontroluje peníze na podporu sportu | E15.cz

NKÚ zkontroluje peníze na podporu sportu

Budova NKÚ
Budova NKÚ
• 
ZDROJ: e15
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší kontrolní úřad v příštím roce zřejmě prověří peníze ze státního rozpočtu určené na investice do sportu a tělovýchovy. V dalších letech se pak zaměří na další programy určené k podpoře sportu. Rozhodlo tak vedení úřadu, když projednávalo podnět od poslanců z kontrolního výboru, kteří navrhli zkontrolovat využití peněz ze státního rozpočtu poskytnutých Autoklubu ČR a Českém olympijskému výboru. Sdělila to mluvčí NKÚ Olga Málková.

Poslanci se rozhodli podat podnět, když projednávali závěr NKÚ z kontroly peněz ze státního rozpočtu určených na financování sportovních center podporujících sport a tělovýchovu. K podání podnětu je vedly obavy, že financování sportu je neprůhledné. „Financování sportu je historicky dlouhodobý tunel, který nemá obdoby,“ řekl zpravodaj výboru k tomuto bodu Jiří Štětina (Úsvit). O rozdělování peněz podle něj rozhodují lidé, kteří nejsou zárukou transparentnosti.

Výbor současně s tím požádal nyní již bývalého ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), aby ho seznámil s činností Národní rady sportu a předložil výboru pravidla pro přiznávání dotací na sport.

Pod drobnohledem budou i vybrané provozní programy

Kolegium NKÚ rozhodlo, že využije poslanecký podnět při přípravě plánu kontrol na příští rok v rámci kontroly zaměřené na čerpání státních peněz určených na investice do sportu a tělovýchovy. Pro další roky ho využije při plánování kontrol vybraných provozních programů na podporu sportu.

NKÚ loni kromě toho zkontroloval ministerstvo školství v souvislosti s dotacemi do sportu. Zjistil mimo jiné, že například Autoklub České republiky použil zhruba 400 tisíc korun na provoz a údržbu autokempu. Používal ho převážně pro pořádání mezinárodních motocyklových závodů a pro podnikání, nikoli jako sportovní zařízení sloužící výhradně nebo převážně k provozování sportu.

Kvůli zjištěným nedostatkům podal úřad tři trestní oznámení. Kontroloři zjistili, že ministerstvo školství rozdalo v letech 2011 až 2013 netransparentně dotace celkově za 800 milionů korun. Další stamiliony pak podle prověrky vyplatilo na základě neúplných, chybných, pozdě doručených nebo zcela chybějících žádostí o dotace.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.