Novoroční oběd v Lánech: Budeme spolupracovat, řekl Sobotka | E15.cz

Novoroční oběd v Lánech: Budeme spolupracovat, řekl Sobotka

Prezident Miloš Zeman (druhý zprava) s manželkou Ivanou (vpravo) a premiér Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou se sešli na zámku v Lánech
Prezident Miloš Zeman (druhý zprava) s manželkou Ivanou (vpravo) a premiér Bohuslav Sobotka s manželkou Olgou se sešli na zámku v Lánech
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

O politice, plánech pro letošní rok i dětech mluvil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s prezidentem Milošem Zemanem při novoročním obědě. Sobotka to sdělil po odjezdu ze setkání v zámku v Lánech na Kladensku. Podle něj se sice s prezidentem ve všem neshodnou, ale budou v zájmu Česka spolupracovat. Prezident komentář pro média neplánoval. Později prostřednictvím mluvčího uvedl, že s premiérem diskutovali v pohodové atmosféře a téma jejich hovoru se stočilo k politice.

K tradičnímu obědu se Zeman se Sobotkou sešli v Lánech hodinu po poledni i s manželkami Ivanou a Olgou. Premiér s manželkou asi po dvou hodinách Lány bez komentáře pro média opustili. Sobotka až později schůzku stručně písemně okomentoval.

„Pokud jde o politiku, seznámil jsem prezidenta Zemana s některými svými plány na rok 2016, zejména pokud jde o zvýšení minimální mzdy, návrh na změnu systému valorizace penzí nebo zvýšení příspěvku na péči,“ uvedl premiér. „Protože šlo o společenskou událost, nemluvili jsme jenom o politice, ale také třeba o uplynulých svátcích nebo o dětech,“ sdělil.

Budeme v kontaktu

Před obědem média spekulovala, že hlava státu s předsedou vlády probere také vzájemné přestřelky kvůli odlišným názorům na migranty. Sobotka ve vyjádření pouze zmínil, že se se Zemanem „dotkli některých zahraničních témat“. „I když s prezidentem republiky nemáme na všechno stejný názor, i pro rok 2016 platí, že budeme v pravidelném kontaktu a budeme spolupracovat v zájmu občanů a dobrého fungování České republiky,“ uvedl.

„Diskuse probíhala v pohodové atmosféře, a i když jsem původně předpokládal, že se jako normální lidé budeme bavit o životě a alespoň jeden den zapomeneme na politiku, z iniciativy obou nás se diskuse stočila na politická témata za mlčenlivého přihlížení našich manželek,“ tlumočil Zemanův mluvčí prezidentovo vyjádření k novoročnímu obědu s premiérem.

Ministerský předseda s chotí do lánského zámku dorazili pár minut před termínem oběda. Při přivítání před kamerami a fotoaparáty Zeman popřál premiérovi i jeho ženě hodně štěstí v novém roce. Obě dámy dostaly kytici. Oba politici i jejich manželky ladili černou barvou svých šatů. Zeman zvolil oranžovočervenou kravatu, Sobotka červenobílou. Poté se oba páry odebraly k obědu. Jako předkrm se podával tatarský biftek z lososa, hlavním chodem bylo dančí na smetaně a jako zákusek citronový sorbet.

Shoda na hospodářství

Zemana i Sobotku spojuje pohled na českou hospodářskou politiku. Zeman ve vánočním poselství ocenil ekonomický růst Česka, zvýšení platů a nízkou míru nezaměstnanosti. Pochválil za to i současnou vládu.

Rozdíly mezi oběma muži panují v náhledu na některé oblasti zahraniční politiky, především ale v postoji k uprchlické krizi. Projevily se zejména poté, co Zeman vystoupil 17. listopadu na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Podle premiéra se tím zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z migrační krize, a legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti.

Zeman nedlouho poté Sobotku obvinil z toho, že svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost Česka. Reagoval tak na Sobotkova slova, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci, kterým je třeba pomoci. I ve svém vánočním poselství dal prezident najevo, že Česko „není a ani nemůže být pro všechny“.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video