O dotace na výměnu kotlů přišlo na kraj žádat na 150 lidí | E15.cz

O dotace na výměnu kotlů přišlo na kraj žádat na 150 lidí

Kotelna
Kotelna
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O dotace na výměnu kotlů za ekologičtější přišlo dnes ráno na Středočeský kraj žádat na 150 lidí. Někteří čekali u vstupu do úřadu už od půlnoci. Ochranka je pouští na úřad po trojicích. Dnes je první den, kdy mohou na kraji žádost podat, možné je také její zaslání poštou. Středočeský kraj rozdělí zhruba půl miliardy korun. Cílem je zlepšení kvality ovzduší, nižšímu množství škodlivin i rakovinotvorných látek.

Od noci čekalo u vchodu několik lidí, kteří chtěli mít jistotu, že se na ně s přidělením dotace dostane. Některé z nich při čekání střídali známí. „Čekali jsme tady už od půlnoci, chci si žádat o dotaci na tepelné čerpadlo,“ uvedl muž stojící ve frontě mezi prvními. Celkem bude do nového způsobu vytápění investovat zhruba 300 tisíc korun, dotace mu může pokrýt až 127 500 korun.

Lidé mohou podle předpokladu žádat do 15. září 2016, a pak bude pokračovat od 3. října 2016 do 29. prosince 2017 druhé kolo. První kolo ale může pro velký zájem být ukončeno dříve. Podle hejtmana se může dostat až na zhruba 2500 domácností.

Nejhorší je Kladensko, Berounsko a Nymbursko

V kraji je podle hejtmana nejhorší ovzduší na Kladensku, Berounsku a Nymbursku. V těchto okresech ještě lidé často využivají k vytápění pevná paliva včetně hnědého uhlí.

Před dvěma roky si Středočeši rozdělili 40 milionů korun, předloni byla k dispozici částka dvojnásobná. Nyní to bude výrazně více. Kraj peníze získal od ministerstva životního prostředí. Mezi kraje v ČR do roku 2020 rozdělí devět miliard korun.

Peníze lidé dostanou za výměnu starého kotle na pevná paliva za nový, plynový, tepelné čerpadlo a nebo i jiné ekologické systémy vytápění.

Dotace: Na nové kotle jsou připraveny miliardy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video