Obviněný hejtman se funkce pořád drží. Sobotka ho k rezignaci nepřesvědčil | E15.cz

Obviněný hejtman se funkce pořád drží. Sobotka ho k rezignaci nepřesvědčil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila z podplácení, ani po dnešní schůzce s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou nerezignoval na post v čele krajské samosprávy. Novinářům to po několikahodinovém jednání krajského výboru strany řekl Sobotka, který si přeje odchod Rozbořila z funkce. Rozbořilovo rozhodnutí ale podpořil krajský výbor, oznámil novinářům jeho předseda Jiří Zemánek.

Olomoucká ČSSD však přišla o svého lídra pro krajské volby, podle stanov strany nemůže Rozbořil jako obviněný příští rok kandidovat.

„Já to nepokládám za rozumné rozhodnutí, ani z pohledu Olomouckého kraje, ani z pohledu sociální demokracie. Nicméně je to jeho vůle a jeho rozhodnutí,“ řekl Sobotka. Podle něj měl hejtman po dobu, než se zjistí, zda spáchal nebo ne trestný čin, rezignovat. „Bohužel pan Rozbořil tohle řešení odmítl,“ doplnil Sobotka.

Zda se mluvilo o pozastavení členství, přímo neodpověděl. Další postup je podle něj nyní na olomoucké organizaci. „Je to jejich odpovědnost, kterou dnes převzali a podle mého názoru to nebylo správné rozhodnutí,“ dodal premiér.

Hlasování o podpoře

Rozbořil, který je obviněn z podplácení, s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost, protože je to podle něj nedorozumění. Při tajném hlasování krajského vedení o jeho setrvání ve funkci hejtmana jej podle něj podpořilo 21 z 29 přítomných členů. Hejtman zároveň uvedl, že hodlá požádat o důvěru na zastupitelstvu, ať už na mimořádném nebo nejpozději na řádném 18. prosince. „Dnes není rozhodnuto, rozhodnuto bude až zastupitelstvem,“ dodal Rozbořil.

Do Olomouce přijely špičky sociální demokracie. Proti setrvání ve funkci hejtmana byl také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. „Je to rozhodnutí krajského výkonného výboru, které respektuji, jakkoliv jsem přesvědčen, že to rozhodnutí mělo být jiné, že pan hejtman měl z toho celého vyvodit osobní odpovědnost,“ uvedl Hamáček.

Přiznání viny

Podle krajského šéfa strany Zemánka zástupci předsednictva ČSSD na jednání v Olomouci své spolustraníky z Olomouckého kraje nabádali k tomu, aby se hejtman vzdal své funkce, což by podle nich bylo nejlepší řešení.

„Kdyby býval hned rezignoval, domníváme se, že by to mohlo být vnímáno, že tu skutečnost přijal a že si je vědom, že udělal něco protizákonného. Já se domnívám, že se opravdu ocitnul na nepravém místě v nepravou chvíli, což se nám může všem stát,“ uvedl Zemánek.

Uvedl však, že Rozbořil nyní jako obviněný nemůže kandidovat v příštích krajských volbách. „Pokud ty opravné prostředky nebudou dost rychlé, na kandidátní listině nebude moci být,“ dodal Zemánek.

Další obvinění

V olomoucké korupční kauze byli vedle Rozbořila obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langra.

Všichni skončili ve vazbě. Policisté jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, Kadlec navíc i pro přijetí úplatku. Kyselý čelí podezření z účastenství na zneužití pravomoci. Za ovlivňování vyšetřování různých případů jim hrozí až deset let vězení.

Karel Kadlec a Ivan Kyselý

Kauza se týká ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací ze spisů, což negativně ovlivňovalo vyšetření případů. Podle serveru Neovlivní.cz mají policisté podezření, že bylo ovlivněno vyšetřování údajných machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavba jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích.

Rozbořil nabízel Kadlecovi úplatek za to, že bude odloženo vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu, uvedl server s odvoláním na policejní odposlechy. Kadlec prý nabídku přijal.

Bohumil Pečinka: Prohnilí proti prohnilým

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video