Odbory: Reformy rozdělí republiku na vítěze a poražené

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS Zdroj: CTK/ Katerina Sulova

Symbolický účet současné koalici za její reformy se chystají v sobotu v Praze na Václavském náměstí vystavit odboráři s dvěma desítkami organizací a iniciativ. Spočítáním všech dopadů chtějí totiž ukončit svou hodinovou demonstraci, která začne ve 13:00. Předcházet jí bude protestní průvod od domu odborů.

Kolik lidí by mohlo na protivládní shromáždění dorazit, si dnes vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) netrouflo odhadnout. Sobotní akce je součástí kampaně Stop vládě, jejímž cílem je demise kabinetu a předčasné volby.

„Osobně bych si přál, aby ten Václavák byl plný,“ řekl předák ČMKOS Jaroslav Zavadil. Podle něj by lidé měli ukázat „svou naštvanost“, kterou dávají najevo na internetu i jinde.

Odbory dlouhodobě kritizují vládní reformy a žádají jejich zastavení. Dnes si odboroví předáci vzali na mušku aktualizovaný materiál ministerstva financí, týkající se přípravy státního rozpočtu pro následující období.

Vítězové: Penzijní fondy a OSVČ

„Jsou tu věci, které některým skupinám výrazně pomohou a naopak. My těm skupinám říkáme vítězové a poražení,“ uvedl Zavadil. Daňová reforma podle něj výrazně pomůže osobám samostatně výdělečně činným. Tahle skupina vydělá podle našich propočtů kolem pěti miliard.

Ještě více na reformách podle odborářů vydělají penzijní fondy. „Dalších 30 let budou dostávat minimálně 20 miliard,“ prohlásil Martin Fasman, hlavní makroekonom ČMKOS.

Zavadil kritizoval také zvýšení DPH. Vláda podle něj počítala, že díky tomuto kroku získá kolem 30 miliard, ale ukazuje se prý, že ten příjem bude daleko menší.

Kvůli chystanému zvýšení daní a kvůli vyšším odvodům na zdravotní pojištění přijde podle odborářských propočtů zaměstnanec s průměrnou mzdou nejméně o 11 230 korun ročně.

Předseda ČMKOS se také vyjádřil k současné politické situaci. „To, co se teď děje ve vládě je podle nás jen zinscenované divadlo a v budoucnu se to ukáže,“ řekl. Politikům podle něj jde jen o peníze a udržení postů.

Optimistické odborářské odhady účasti: Může přijít až 100 tisíc lidí

Místopředsedkyně odborové centrály Radka Sokolová počátkem týdne řekla, že podle dosavadních ohlasů by do Prahy mohly dorazit desetitisíce lidí. Na demonstraci by mohlo být víc účastníků než na akci loni v květnu, kdy přijelo kolem 40 tisíc protestujících. Šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása očekává, že by se tentokrát mohlo sejít až 100 tisíc lidí. Do hlavního města se vypravují zvláštní autobusy i vlaky.

Demonstrace začne ve 13:00. Program má trvat hodinu. Vystoupí v něm odboráři i zástupci dalších pořádajících organizací a iniciativ. Pořadatelé prý oslovili i zpěváka Tomáše Kluse, aby na akci vystoupil. I když je prý podporuje, zřejmě se v sobotu na pódiu neobjeví.

Vše bude přenášeno na velkoplošné obrazovky. Na tribuně budou tlumočníci do znakového jazyka. Pro vozíčkáře a další handicapované bude vyhrazený prostor před sochou svatého Václava.

Demonstraci bude předcházet pochod, který vyrazí ve 12:00 od domu odborů z náměstí Winstona Churchilla. Vydá se ulicí Seifertovou k viaduktu. Pak vyjde na magistrálu. Po ní půjde k budově opery, kde zahne do Politických vězňů a dostane se do Jindřišské. Odtud se přesune na Václavské náměstí.