Optimismus pokračuje. Důvěra v českou ekonomiku jde nahoru | E15.cz

Optimismus pokračuje. Důvěra v českou ekonomiku jde nahoru

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důvěra v českou ekonomiku pátý měsíc za sebou stoupla. V prosinci se souhrnný indikátor důvěry proti listopadu zvýšil o jeden bod na 5,5 bodu. Zvýšila se důvěra v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb, v průmyslu se nezměnila a ve stavebnictví mírně klesla. Uvedl to Český statistický úřad.

„Na zvýšení důvěry se podíleli především obchodníci. Zásluhu na tom měla zřejmě oslabená koruna, která vehnala spotřebitele do obchodů – do těch kamenných i virtuálních – aby využili stávajících cen ještě před zdražením dováženého zboží,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

U podnikatelů důvěra rostla, naopak u spotřebitelů se téměř nezměnila. „Indikátor spotřebitelské důvěry se v prosinci meziměsíčně téměř nezměnil, ale v meziročním srovnání je vyšší,“ uvedli statistici.

V průmyslu, kterému se v posledním půlroce vede ze všech odvětví nejlépe, se nálada podle Dufka v podstatě nemění a zůstává nejvyšší za poslední zhruba dva roky. „Průmyslové firmy jsou optimistické, pokud jde o růst výroby, nicméně zájem nabírat nové zaměstnance se zatím neprojevuje,“ konstatoval analytik. „Průmyslníci jsou nyní stejně dobře naladěni jako v listopadu, když se nezměnilo hodnocení celkové poptávky, očekávání výrobní činnosti ani zásoby výrobků. To znamená, že zájem o průmyslové výrobky je stále pro více podniků spíše nízký než vysoký, na druhou stranu zhruba 80 % z dotázaných hodnotí poptávku jako uspokojivou,“ doplnil analytik GE Money Bank Filip Fyrbach.

Očištěné indikátory důvěry v obchodě a ve vybraných službách

Graf důvěra Autor: CSU

V depresi ovšem podle Dufka zůstávají stavební firmy a jejich nálada je skoro nejhorší v historii. Hůře bylo jen na podzim a pak ještě v roce 1999, avšak rozdíl už je jen minimální. Chybí dostatek nových zakázky, klesají výkony, stavební povolení, propouští se, uvedl Dufek.

Podle zjištění statistiků se spotřebitelé o něco více obávají zhoršení celkové ekonomické situace v příštích dvanácti měsících. Obavy z jejich vlastní finanční situace nebo ze zvýšení nezaměstnanosti jsou v porovnání s listopadem stejné. Nezměnil se ani jejich úmysl spořit, mají ale menší ochotu pořizovat předměty dlouhodobé spotřeby. Více se však obávají zdražování, zmínili statistici.

Očištěné indikátory důvěry v průmyslu a stavebnictví

Graf důvěra Autor: CSU
Zdroj ČSÚ

„Poslední rok se přece jen lidé začali dívat na budoucnost s menším pesimismem. Jestli je to povede k většímu utrácení, však není vůbec jisté. Rozhodne, až jak se bude vyvíjet jejich reálná finanční situace. Prozatím se nezlepšovala. Příští rok by mohl být v tomto směru alespoň trochu lepší, protože by se nemusela zhoršit,“ poznamenal Dufek.

Indikátor důvěry v obchod od listopadu poskočil o 6,3 bodu a ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru o 2,4 bodu.

Důvěra v ekonomice míří opět vzhůru

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video